Translator: English French German Spain Italian Dutch Russian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese Simplified

Τετάρτη 28 Μαρτίου 2012

Euroleague Basketball (27/3/2012)

Μακάμπι - Παναθηναϊκός 65-62

Ο Παναθηναϊκός έχασε δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι στις λεπτομέρειες από τη Μακάμπι, ωστόσο έχει να παίξει ακόμα το τελευταίο του χαρτί.
Παρ' ότι ο Παναθηναϊκός κράτησε την Μακάμπι στους 65 πόντους, έχασε το τρίτο ματς (65-62) και βρίσκεται πλέον πίσω με 2-1 στο σκορ.

Μεγάλη ευκαιρία να πετύχει την δεύτερη νίκη του στην προημοτελική σειρά με τη Μακάμπι, έχασε ο Παναθηναϊκός ο οποίος κράτησε τη Μακάμπι στους 65 πόντους αλλά τελικά ηττήθηκε με σκορ 65-62.
Η ομάδα του Ομπράντοβιτς παίζοντας σπουδαία άμυνα στο β΄ημίχρονο έφτασαν σε απόσταση ενός πόντου (62-63), όμως ο Χέντριξ έγραψε το τελικό 65-62 με ένα τυχερό καλάθι.

Το τελευταίο σουτ το επιχείρησε ο Καλάθης ο οποίος ήταν άστοχος στα 3'' πριν το τέλος του αγώνα, καθώς ο Διαμαντίδης είχε κλειστεί καλά από τους γηπεδούχους.
Επόμενο ραντεβού για τις δύο ομάδες την Πέμπτη (29/3) όπου ο Παναθηναϊκός θα έχει την τελευταία ευκαιρία να στείλει τη σειρά στα πέντε ματς. Με βάση την αποψινή του εμφάνιση, θα είχε κερδίσει αν δεν είχε αυτά τα τραγικά ποσοστά.
Με 21% στα τρίποντα (3/14) και 15/22 βολές (68%) οι "πράσινοι" δεν μπορούσαν να πετύχουν το κάτι παραπάνω.

Ο Aγώνας

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τους Διαμαντίδη, Καλάθη, Καϊμακόγλου, Τσαρτσαρή και Μπατίστ, μία πεντάδα δηλαδή διαφορετική από αυτή που μας είχε συνηθίσει στα προηγούμενα παιχνίδια. Οι "πράσινοι" ξεκίνησαν με 0/3 τρίποντα, δείχνοντας νευρικοί. Αντίθετα, η Μακάμπι παίζοντας με περισσότερη υπομονή, ξέφυγε με 11-5 γρήγορα, τρέχοντας μετά το 4' (5-5) ένα σερί 6-0.
Τα αμυντικά προβλήματα του Παναθηναϊκού που δεν μπορούσε να ελέγξει τον Σχορτσανίτη, αλλά και τους περιφερειακούς της Μακάμπι. Στο 7' το σκορ έγινε 16-5 και ο Ομπράντοβιτς κάλεσε άμεσα τάιμ άουτ, χωρίς όμως να μπορεί να αλλάξει πολλά πράγματα για την ομάδα του.
Στο α' δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός έκανε 5 λάθη κι 0/4 σουτ από τα 6.75μ. έδωσε την ευκαιρία στη Μακάμπι να ξεφύγει στο σκορ και να πάρει τον έλεγχο του αγώνα. Με το 4ο εύστοχο τρίποντο της Μακάμπι, από τον Οχαγιόν το σκορ έγινε 24-13 στο τέλος του α' δεκαλέπτου.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 41-28, 44-50, 65-62.

Μακάμπι (Μπλατ): Παπαλουκάς, Χέντριξ 9, Σμιθ 11, Μπλου 8(2), Ελιγιάχου 8(2), Πνίνι 2, Μπερστάιν 3(1), Οχαγιόν 12(1), Τζέιμς, Σχορτσανίτης 8, Λάνγκφορντ 4.
Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς, Περπέρογλου 6, Μπατίστ 13, Σάτο 4, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 8(2), Βουγιούκας 11, Καλάθης 11, Σμιθ, Καϊμακόγλου 7(1), Γιασικεβίτσιους.

Ο άλλος αγώνας της χθεσινής ημέρας , Καζάν - Μπαρτσελόνα έληξε 56-67 υπέρ της Μπαρτσελόνα.