Μπάγερν (Γερμανία)
Μαρσέιγ (Γαλλία)
Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία)
Τσέλσι (Αγγλία)

Η κλήρωση για τη φάση των 8 θα γίνει την Παρασκευή 16 Μαρτίου 2012 στις 13:00 στην Νιόν της Ελβετίας.

Τσέλσι - Νάπολι 4-1

Επική πρόκριση στους προημιτελικούς του Champions League πανηγύρισε η Chelsea στο Stamford Bridge, καθώς κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση μετά την ήττα με 3-1 από τη Napoli στον πρώτο αγώνα, επικρατώντας με 4-1 στην παράταση.
Η φυγή του Villas Boas φαίνεται ότι είχε ευεργετικά αποτελέσματα για την Chelsea και ένα από αυτά ήταν αυτή η πρόκριση.
Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Drogba στο 28’ και στο 47’ ο Terry έκανε το 2-0 δίνοντας στην Chelsea σκορ πρόκρισης. Η Napoli αντέδρασε και στο 55’ ο Inler έκανε το 2-1, κάτι που σήμαινε ότι για να προκριθούν οι Άγγλοι ήθελαν δύο επιπλέον γκολ. Το πρώτο ήρθε στο 75’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Lampard και το δεύτερο στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης με τον Ivanovic, μετά από εκπληκτική ασίστ του Drogba.

Γκολ: Drogba 28’, Terry 47’, Lampard (πεν.) 75’, Ivanovic 105’ – Inler 55’

Οι συνθέσεις:
Chelsea:
Čech, Ivanović, Cole, Luiz, Terry (Bosingwa 98’), Essien, Ramires, Lampard, Mata (Malouda 95), Drogba, Sturridge (Torres 63’)

Napoli: De Sanctis, Aronica (Vargas 110’), Campagnaro, Cannavaro, Maggio (Dossena 37’), Hamšík (Pandev 106’), Zúñiga, Gargano, Inler, Cavani, Lavezzi

Ρεάλ Μαδρίτης - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 4-1

Η Ρεάλ νίκησε με 4-1 την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στην Μαδρίτη και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Champions League για δεύτερη σερί χρονιά. Σκόρερς οι Ιγκουαΐν, Ρονάλντο (2) και Μπενζεμά

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά η Ρεάλ Μαδρίτης προκρίθηκε στα προημιτελικά του Champions League, νικώντας με 4-1 την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο "Σαντιάγκο Μπερναμπέου".
Ο Γκονσάλο Ιγκουαΐν στο πρώτο ημίχρονο και οι Κριστιάνο Ρονάλντο (2), Καρίμ Μπενζεμά στο δεύτερο πέτυχαν τα γκολ της "βασίλισσας", ενώ ο Ζόραν Τόσιτς απλά μείωσε με εξαιρετικό τέρμα για τους Ρώσους.

Θυμίζουμε πως το πρώτο ματς στην Ρωσία είχε ολοκληρωθεί ισόπαλο με 1-1, ενώ η Ρεάλ δεν την... πάτησε όπως δύο χρόνια πριν, όταν είχε αποκλειστεί στους "16" από την Λιόν.

Σκόρερς: 26' Ιγκουαΐν, 55' και 94' Κρ. Ρονάλντο, 70' Μπενζεμά / 77' Τόσιτς
Γήπεδο: "Σαντιάγκο Μπερναμπέου", Μαδρίτη
Διαιτητής: Στεφάν Λανουά (Γαλλία)

Ρεάλ Μαδρίτης: Κασίγιας, Αρμπελόα, Πέπε, Σέρχιο Ράμος, Μαρσέλο, Κεντίρα, Τσάμπι Αλόνσο, Κακά (76' Γκρανέρο), Μεσούτ Εζίλ (88' Λασανά Ντιαρά), Κριστιάνο Ρονάλντο, Ιγκουαΐν (69' Μπενζεμά).

ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Τσεπτσουγκόβ, Αλεκσέι Μπερεζούτσκι, Βασίλι Μπερεζούτσκι, Ιγκνασέβιτς, Σενικόβ, Βέρνμπλουμ, Αλντονίν (46' Μαμάεβ), Τόσιτς (81' Νέτσιντ), Ντζαγκόεβ, Μούσα (60' Ολίσε), Ντουμπιά.