Σάββατο 7 Απριλίου 2012

Ίκαροι Σερρών - Απόλλων Πατρών 69-68

Σε ένα παιχνίδι που η μπάλα..."έκαιγε" οι Ίκαροι αν και για 30 περίπου λεπτά κρατούσαν στα χέρια τους μια νίκη με μεγάλη διαφορά, είδαν τον Απόλλων Πατρών να κάνει come-back, με τη βοήθεια και της διαιτησίας και τελικά κατάφεραν έστω και την ύστατη στιγμή να κερδίσουν με 69-68.

Οι "κυανοκίτρινοι" από τα πρώτα κιόλας λεπτά και με την υποστήριξη των αρκετών φιλάθλων που βρέθηκαν στο κλειστό, μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι παίρνοντας από νωρίς ένα αρκετά σημαντικό προβάδισμα. Μάλιστα έκλεισαν το 1ο δεκάλεπτο με το σκορ στο 19-12.
Ανάλογους ρυθμούς είχε και το 2ο δεκάλεπτο καθώς μπορεί ο Τότσιος από άποψη σκοραρίσματος να μην ήταν στην καλύτερη ημέρα, αλλά με τος Μαργαρίτη, Καμπερίδη και Θεοδωράκο να παίρνουν τη σκυτάλη η διαφορά έφυγε στο +14.
Ο Απόλλων Πατρών δε μπορούσε να αντιδράσει αν και προσπαθούσε και απλά στο τέλος του δεκαλέπτου μείωσε στο -10.
"Όλα τα λεφτά" ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο έχει όπου ο Απόλλων με τους Πέτροβιτς και Αργυρόπουλο επέστρεψε το παιχνίδι το οποίο είχα χαρακτήρα...γκράν γκινιόλ με τους Ικάρους στο τέλος να παίρνουν τη νίκη.

Διαιτητές: Σταματόπουλος - Τζαφλέρης - Δεληγιαννίδης.

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 41-27, 55-44, 69-68.

ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Καμαράκης): Γρίψιος, Τότσιος 9 (1), Μούρτος 3 (1), Καμπερίδης 17 (3), Συμεωνίδης 4, Μαργαρίτης 22 (2), Ιωσηφίδης, Βοϊβατόπουλος, Θεοδωράκος 14.
ΑΠΟΛΛΩΝ Π. (Βετούλας): Βιρίγιεβιτς, Αργυρόπουλος 15, Πέτροβιτς 21 (3), Πετρόπουλος 7 (1), Δανιήλ 6, Σταμόπουλος 2, Λυμπέρης 6 (2), Κρόλο 11 (10 ριμπ.).