Πέμπτη 19 Απριλίου 2012

Τσέλσι - Μπαρτσελόνα 1-0

Η Τσέλσι με γκολ του Ντρογκμπά πήρε σπουδαία νίκη με 1-0 επί της Μπαρτσελόνα. Εξαιρετικός ο Πετρ Τσεχ, σε 6 μέρες η ρεβάνς στο "Καμπ Νόου"

Σκόρερ: 45'+2 Ντρογκμπά
Γήπεδο: "Στάμφορντ Μπριντζ", Λονδίνο
Διαιτητής: Φέλιξ Μπριχ (Γερμανία)

Με γκολ του Ντιντιέ Ντρογκμπά στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, η Τσέλσι νίκησε με 1-0 την Μπαρτσελόνα στο "Στάμφορνμτ Μπριντζ".
Με το μυαλό στην άμυνα οι Άγγλοι και με έναν εξαιρετικό Πετρ Τσεχ να κάνει πολλές επεμβάσεις, πήραν μία σπουδαία νίκη και έχουν ένα ελαφρύ προβάδισμα εν όψει της ρεβάνς την ερχόμενη Τρίτη στο "Καμπ Νόου".
Το γκολ ήταν ουσιαστικά η μοναδική καλή φάση που δημιούργησαν οι "μπλε", ενώ η "Μπάρτσα" είχε δύο δοκάρια, αλλά γνώρισε την πρώτη της ήττα στην διοργάνωση, όπως και μία μέρα πριν η Ρεάλ από την Μπάγερν.

ΤΣΕΛΣΙ: Τσεχ, Ιβάνοβιτς, Τέρι, Γκάρι Κέιχιλ, Άσλεϊ Κόουλ, Όμπι Μίκελ, Λάμπαρντ, Ραούλ Μεϊρέλες, Ραμίρες (88' Μποζίνγκουα), Μάτα (74' Καλού), Ντρογκμπά.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Βίκτορ Βαλντές, Ντάνι Άλβες, Πουγιόλ, Μαστσεράνο, Αντριάνο, Μπουσκέτς, Τσάβι (87' Κουένκα), Ινιέστα, Φάμπρεγκας (78' Τιάγκο Αλκάνταρα), Μέσι, Αλέξις Σάντσες (67' Πέδρο).