Translator: English French German Spain Italian Dutch Russian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese Simplified

Δευτέρα 27 Φεβρουαρίου 2012

League Cup: Η Λίβερπουλ νικήτρια

Τελικός Λιγκ Καπ: Κάρντιφ-Λίβερπουλ 2-3

Με τον ξάδελφο του Στίβεν Τζέραρντ να χάνει το τελευταίο πέναλτι για την Κάρντιφ, η Λίβερπουλ κατέκτησε το Λιγκ Καπ, επικρατώντας με 3-2 στα πέναλτι. Οι "κόκκινοι" επέστρεψαν στους τίτλους μετά από 6 χρόνια, παίρνοντας τον 1ο τίτλο στην Ευρώπη για το 2012.

Η Λίβερπουλ πήρε τον πρώτο τίτλο στην Ευρώπη για το 2012, καθώς νίκησε με 3-2 στην διαδικασία των πέναλτι και κατέκτησε το αγγλικό Λιγκ Καπ για 8η φορά στην ιστορία της.

Η κανονική διάρκεια του ματς ολοκληρώθηκε ισόπαλη με 1-1 και η παράταση με 2-2, με την Κάρντιφ να είναι αυτή που άνοιξε το σκορ, ενώ ισοφάρισε σε 2-2 στο 118'.

Εντυπωσιακό είναι πως ο ξάδελφος το Στίβεν Τζέραρντ, ο Άντονι, μπήκε στο ματς στο 110' για την Κάρντιφ και ήταν αυτός που αστόχησε στο τελευταίο πέναλτι!
Όσον αφορά στον Στίβεν, ήταν αυτός που έχασε το πρώτο πέναλτι στην διαδικασία, με τον Χίτον για την ακρίβεια να αποκρούει εντυπωσιακά, αλλά τελικά ο αρχηγός των "κόκκινων" σήκωσε την κούπα, η οποία είναι η πρώτη μετά το 2006 (FA Cup).
Η εξέλιξη του ματς
Μόλις στο 2' η Λίβερπουλ είχε σπουδαία με τον Γκλεν Τζόνσον, αλλά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι έπειτα από το σουτ του διεθνή Άγγλου μπακ, ενώ εν συνεχεία αστόχησε ο Στίβεν Τζέραρντ.
Οι Ουαλοί άνοιξαν το σκορ στο 19' με τον Γιόσεφ Μέισον βρίσκεται μόνος μέσα στην περιοχή και να πλασάρει σωστα τον Ρέινα, έπειτα από την εξαιρετική πάσα του Κένι Μίλερ.
Η απάντηση από την Λιβερπουλ ήρθε στο 60', με τον Μάρτιν Σκρτελ να ισοφαρίζει σε 1-1 από κοντά, έπειτα από το δοκάρι του Λουΐς Σουάρες, μετά από εκτέλεση κόρνερ και πρώτη κεφαλιά του Κάρολ.
Λίγο έλειψε η Κάρντιφ στο 88' να σκοράρει και να μην πάει ο τελικός στην παράταση, καθώς η άμυνα της Λίβερπουλ "κοιμήθηκε", ο Κένι Μίλερ βρέθηκε μόνος στην περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ρέινα (μεγάλη ευκαιρία).
Η παράταση
Στην πρώτο ημίχρονο της παράτασης η Λίβερπουλ ήταν ανώτερη, έχασε αρκετές ευκαιρίες, αλλά τελικά στο 3ο λεπτό του δεύτερου (108') κατάφερε να προηγηθεί με 2-1, ολοκληρώνοντας την ανατροπή με το σουτ του Ντιρκ Κάιτ από το ύψος της περιοχής.
Στα τελευταία λεπτά της παράτασης η Κάρντιφ "ξύπνησε" πίεσε δύο λεπτά πριν το τέλος, δηλαδή στο 118', κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Μπεν Τέρνερ να σκοράρει από κοντά μετά από εκτέλεση κόρνερ και αδυναμία των "κόκκινων" να απομακρύνουν.