Τρίτη 14 Φεβρουαρίου 2012

Νίκη του Ολυμπιακού 0-1 επι της Ρουμπίν Καζάν

Ο Ρόι Κάρολ και ο David Fuster ήταν οι ήρωες του Ολυμπιακού, καθώς οι Έλληνες πρωταθλητές έκαναν ένα σημαντικό βήμα προς την τελευταία 16αδα του Europa League, με το πρώτο σκέλος-νίκη με 1-0 επί της Ρούμπιν Καζάν στη Μόσχα.O Fuster πέτυχε το μοναδικό γκολ του παιχνιδιού στο λεπτό 72ης αλλά ο βετεράνος τερματοφύλακας Κάρολ, στο ντεμπούτο του, έπαιξε επίσης σημαντικό ρόλο στη νίκη με απόκρουση στο πέναλτυ από τον Bebras Natcho με την πρώτη επαφή του ερχόμενος στο 73ο λεπτό.Η 34χρονος Κάρολ, ο οποίος εντάχθηκε στο σύλλογο τον περασμένο μήνα, κλήθηκε σε δράση μετά την πρώτη επιλογή τερματοφύλακα Balazs Megyeri που δέχθηκε κόκκινη κάρτα με ένα φάουλ στη μεγάλη περιοχή πάνω στον Gokdeniz Karadeniz.Οι 10 άνδρες του Ολυμπιακού στη συνέχεια κατάφεραν για τα τελευταία 17 λεπτά στο Στάδιο Luzhniki να καταγράψουν μια νίκη που τους φέρνειστην pole position του να προχωρήσουν στην επόμενη φάση.Η Ρούμπιν, παίζοντας πρώτο επίσημο αγώνα τους από το περασμένο έτος λόγω της χειμερινής διακοπής στη Ρωσία, βρέθηκαν στο πίσω πόδι από νωρίς καθώς ο Ολυμπιακός είχε το καλύτερο ξεκίνημα.

Αυτό εκτός έδρας γκολ έδειχνε ό,τι ο Ολυμπιακός θα έχει ελπίδα για την νίκη, αλλά τα πράγματα θα μπορούσαν να έχουν γυρίσει δραματικά 60 δευτερόλεπτα αργότερα, όταν κέρδισε η Ρούμπιν πέναλτυ και οι επισκέπτες μειώθηκαν σε 10 άνδρες.Ωστόσο,  ο πρώην
τερματοφύλακας της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και της Βόρειας Ιρλανδίας  Κάρολ ανέβηκε από τον πάγκο για να αποκρόυσει υπέροχα το σούτ του Natcho τστο πέναλτυ και να κρατήσει την ομάδα του μπροστά.Ο προπονητής  της Ρούμπιν, Κουρμπάν Berdyev έβαλε τον επιθετικό Obafemi Martins και τον μέσο Alan Kasaev στα τελευταία λεπτά σε μια προσπάθεια να αρπάξει μια ισοφάριση αργά, αλλά δεν μπόρεσε να βρει κανένα τρόπο να σκοράρουν απέναντι στον Ολυμπιακό.

Συγνώμη για συντακτικά λάθη, αλλά το κείμενο ήταν στα αγγλικά και ήταν δύσκολο να το φτιάξω.