Κυριακή 14 Οκτωβρίου 2012

Ίκαροι Σερρών - Φιλαθλητικός 77-80

Με το αριστερό ξεκίνησαν τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις στο φετινό πρωτάθλημα οι Ίκαροι, οι οποίοι ηττήθηκαν στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων από τον «νεοφώτιστο» Φιλαθλητικό.

Διαιτητές: Ταρενίδης - Λαζαρίδης - Δεληγιαννίδης

Οι γηπεδούχοι είχαν μεταπτώσεις στην απόδοσή τους, δίνοντας έτσι τη δυνατότητα στους Αθηναίους να φύγουν από τις Σέρρες με το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνος στις αποσκευές τους.

Αναφορικά με την εικόνα του παιχνιδιού, οι φιλοξενούμενοι από νωρίς έδειξαν τις «άγριες» διαθέσεις τους αποκτώντας προβάδισμα 5-6 πόντων (2-8, 7-12). Το σύνολο του Στάθη Καμαράκη αφυπνίσθηκε εξασφαλίζοντας την πρωτοπορία στο σκορ (15-12, 1:30). Η εναρκτήρια περίοδος έληξε 17-14.
Στο επόμενο δεκάλεπτο οι «κυανοκίτρινοι» βρέθηκαν στο +6 (23-17), αλλά ο Φιλαθλητικός δεν πανικοβλήθηκε ανακτώντας εκ νέου το προβάδισμα (27-28) με πρωτεργάτη τον Γκίκα. Η δεύτερη περίοδος έκλεισε με 33-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο άρχισε με καθυστέρηση λόγω προβλήματος που παρουσιάσθηκε στον ηλεκτρονικό πίνακα του γηπέδου, ο Τότσιος απειλούσε διαρκώς το καλάθι των αντιπάλων (45-41, 48-44), με το συγκρότημα όμως του Τάκη Ζήβα να μένει όρθιο στο παρκέ απαντώντας άμεσα (49-52, 3:00). Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες (55-55) και τον Τότσιο να έχει συμπληρώσει 4 φάουλ. Πολύ καλός από πλευράς Ικάρων σε αυτό το δεκάλεπτο ήταν και ο Μάρκο Μιλίσεβιτς.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Φιλαθλητικός - ελλείψει και του Τότσιου από τον αγωνιστικό χώρο (τον προφύλαξε στα πρώτα λεπτά της περιόδου ο Στάθης Καμαράκης) - με περίσσιο θράσος μπήκε στη θέση του οδηγού (55-62, 58-69: 4:24). Οι Ίκαροι πίεσαν και ο αρχηγός Κώστας Πεχλιβάνης με τρίποντες «βόμβες» προσπαθούσε να κρατήσει ζωντανούς τους «κυανοκίτρινους», αλλά στην αντίπερα όχθη ο Γεωργιάδης είχε αναλάβει δράση με αποτελεσματικές διεισδύσεις (69-76, 1:00).
Στο καθοριστικό χρονικό σημείο της συνάντησης ο Τότσιος (που λίγο νωρίτερα είχε χάσει δύο συνεχόμενες προσπάθειες) κάθισε στον πάγκο με 5 φάουλ και λίγα δευτερόλεπτα αργότερα το ίδιο έπραξε και ο Πεχλιβάνης. Ο στρατευμένος Γιώργος Κουκάς στην επιστροφή του μετά από 1 χρόνο στους Ικάρους έβαλε «φωτιά» στο ματς μειώνοντας στον πόντο με σουτ έξω από τα 6.75 (77-78, 14'') αναπτερώνοντας τις ελπίδες των γηπεδούχων και των φιλάθλων.

Ο Γκίκας με 2 βολές διαμόρφωσε το 77-80, ενώ στην κρίσιμη επίθεση του παιχνιδιού ο Καπινιάρης δεν σκέφτηκε συνετά επιχειρώντας διείσδυση δεχόμενος κόψιμο από καλαθοσφαιριστή του Φιλαθλητικού. Ο Αντετοκούμπο Γ. αστόχησε στις βολές, ύστερα από το φάουλ που του έγινε για να σταματήσει ο χρόνος (3''), με τον Κουκά να επιχειρεί τρίποντο από το κέντρο του γηπέδου δίχως όμως η μπάλα να βρίσκει στόχο.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 33-34 (ημ.), 55-55, 77-80

ΙΚΑΡΟΙ (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 17 (5), Καπινιάρης 6 (1), Τότσιος 18 (2), Κουκάς 6 (2), Μιλίσεβιτς 14 (1), Συμεωνίδης 3, Βοϊβατόπουλος 7 (1), Νικολούδης 6, Ιωσηφίδης, Παπαδόπουλος.

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Ζήβας): Αντετοκούμπο Γ. 2, Αντετοκούμπο Α. 8, Γκίκας 23 (5), Ψαρόπουλος 2, Σαμοθράκης 5 (1), Σαλούστρος 13 (1), Γεωργιάδης 19 (1), Γιαννουλάκος 8, Ανδρεόπουλος, Πέρβι, Καμπερίδης.