Κυριακή 21 Οκτωβρίου 2012

Τότεναμ - Τσέλσι 2-4 (Premier League)

Η Τσέλσι νίκησε την Τότεναμ 4-2 μέσα στο "Γουάιτ Χαρτ Λέιν", ενώ ManUtd και Σίτι διατηρήθηκαν στο -4 από την κορυφή με ανατροπές.

Η Τσέλσι πήρε ένα ακόμη "διπλό" σε ντέρμπι Λονδίνου, καθώς νίκησε με 4-2 την Τότεναμ μέσα στο "Γουάιτ Χαρτ Λέιν".

Τρεις εβδομάδες πριν η ομάδα του Ρομπέρτο Ντι Ματέο είχε επικρατήσει και στην έδρα στην Άρσεναλ, χωρίς να είναι καλύτερη, αλλά ήταν ουσιαστικότερη.

Έτσι ακριβώς έγινε και στο "Γουάιτ Χαρτ Λέιν", καθώς η Τότεναμ είχε πολύ περισσότερες ευκαιρίες, απλά η Τσέλσι ήταν ουσιαστικότερη και πήρε το ματς, το οποίο ήταν εντυπωσιακό σε εξέλιξη.

Οι "μπλε" άνοιξαν το σκορ στο 17' με το σουτ στην κίνηση του Γκάρι Κέιχιλ και στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου η ομάδα του Βίλας-Μπόας έκανε ανατροπή με τα τέρματα των Γκαλάς στο 47' και Ντεφόου στο 54'.

Με δύο γκολ του Χουάν Μανουέλ Μάτα μέσα σε 4 λεπτά (66' και 69') η Τσέλσι έκανε την ανατροπή και πήρε 3η σερί νίκη στο πρωτάθλημα, ενώ το τελικό 2-4 διαμόρφωσε ο Στάριτζ στο 91'.

Η Τότεναμ αγωνίστηκε χωρίς τον Γκάρεθ Μπέιλ, καθώς περίπου μία ώρα πριν το ματς ειδοποιήθηκε πως γεννάει η σύζυγός του.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Φρίντελ, Γουόκερ, Γκαλάς, Κόκερ, Βερτόνχεν, Σάντρο, Χάντλστοουν (67' Λίβερμορ), Σίγκουρντσον, Λένον, Ντέμπσεϊ (74' Αντεμπαγιόρ), Ντεφόου.

ΤΣΕΛΣΙ: Τσεχ, Ιβάνοβιτς, Γκάρι Κέιχιλ, Νταβίντ Λουίζ, Άσλεϊ Κόουλ, Όμπι Μίκελ, Ραμίρες, Οσκάρ (83' Στάριτζ), Μάτα, Αζάρ (90' Λάμπαρντ), Τόρες.