Translation

Translator: English French German Spain Italian Dutch Russian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese Simplified

Δευτέρα 22 Οκτωβρίου 2012

Ορφέας Ν. Σκοπού - Απόλλων Καλαμαριάς 75-56

Την πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε σήμερα ο Ορφέας, ο οποίος αξιοποιώντας τον παράγοντα έδρα υπερκέρασε το εμπόδιο της Καλαμαριάς.

Διαιτητές: Κατρακάρης - Μυλωνίδης

Την πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε σήμερα ο Ορφέας, ο οποίος αξιοποιώντας τον παράγοντα έδρα υπερκέρασε το εμπόδιο της Καλαμαριάς. Οι «ασπρόμαυροι» παίζοντας καλό μπάσκετ κυρίως στην επανάληψη ικανοποίησαν τους φιλάθλους που πανηγύρισαν το θετικό αποτέλεσμα.

Στην πρώτη περίοδο οι «πύργοι» των γηπεδούχων, Κατσικάς - Εμμανουήλ, σήκωσαν το βάρος στην επίθεση, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Μούμογλου ήταν το Α και το Ω για τον Απόλλωνα. Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες (17-17).

Στη δεύτερη περίοδο ο Ορφέας προηγήθηκε 25-19 και 32-26, με τον Γκουτζιομήτρο να βοηθάει κι αυτός στο σκοράρισμα. Το δεκάλεπτο έληξε 34-29.

Μετά την ανάπαυλα οι «ασπρόμαυροι» μπήκαν αποφασισμένοι στο παρκέ για να «καθαρίσουν» το ματς. Το συγκρότημα του Φώτη Κοκολιού επέβαλε πλήρως τον ρυθμό του στον αγωνιστικό χώρο και χάρη σε ένα 8-0 σερί οι Σερραίοι αύξησαν τη διαφορά στο +13 (42-29, 6:25). Η περίοδος έκλεισε με 52-38.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Καλαμαριά επιχείρησε να κάνει την ολική επαναφορά μειώνοντας σε 54-48 (7:06). Η επιστροφή όμως του Τσανάκα στο παιχνίδι (ήταν στον πάγκο για να πάρει ανάσες) επανέφερε την ηρεμία στον Ορφέα (62-50, 4:25). Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ο Γκουτζιομήτρος ήταν ασταμάτητος. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +20 (72-52, 2:18),  με τον Φώτη Κοκολιό να χρησιμοποιεί όλους τους αθλητές που είχε στη διάθεσή του.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 34-29 (ημ.), 52-38, 75-56

ΟΡΦΕΑΣ (Κοκολιός): Ντίκογλου 7, Τσανάκας 10 (1), Σουλούγκας 6 (2), Τερζής 1, Σπόνδης 1, Καδής 4 (1), Χατζηπέτρου 4, Κατσικάς 8, Γκουτζιομήτρος 21, Εμμανουήλ 13, Βιτανόπουλος, Καρακώστας.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Παπαμαυρουδής): Κουκουλίδης 4, Κάππος Γ. 4, Καρβουνάρης 4 (1), Πηλακούτας 15 (1), Μούμογλου 21 (2), Μπίντσης 8, Ζελενίτσας, Κάππος Ι., Παπαδόπουλος Μ., Παπαδόπουλος Ν, Παυλίδης.

Νέος Μαρμαράς 2

- Νέος Μαρμαράς, Μακάμπη, Αγία Βαρβάρα έχουν κάνει το ρεπό τους στον πρώτο γύρο.