Άγιαξ - Ρεάλ Μαδρίτης 1-4 (Champions League)

Η Ρεάλ νίκησε 4-1 τον Άγιαξ με χατ-τρικ του Ρονάλντο.

Σκόρερς: 56' Μόισαντερ / 42', 79' και 81' Κρ. Ρονάλντο, 48' Μπενζεμά
Γήπεδο: "Άμστερνταμ ΑρίνΑ", Άμστερνταμ
Διαιτητής: Γιόνας Έρικσον (Σουηδία)

Τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου η Ρεάλ είχε την τύχη να ανοίξει το σκορ με "δράση" τον Κριστιάνο Ρονάλντο.

Ο Καρίμ Μπενζεμά έκανε εξαιρετική προσπάθεια από αριστερά, μπήκε στην περιοχή και γύρισε την μπάλα στο ύψος της μικρής περιοχής, οι κόντρες ευνόησαν τον Ρονάλντο που πολύ εύκολα την έστειλε από κοντά στα δίχτυα.

Από δημιουργός έγινε... εκτελεστής ο Μπενζεμά στο 48', με τον Γάλλο να κάνει το 2-0 με καταπληκτικό γυριστό σουτ στην κίνηση μετά από σέντρα του Κακά από δεξιά.
Ο Άγιαξ μπήκε ξανά στο ματς στο 56', με τον Φινλανδό στόπερ, Νίκλας Μόισαντερ, να μειώνει σε 1-2 με κοντινή καρφωτή κεφαλιά (κάτω από τα πόδια του Κασίγιας) μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κρίστιαν Έρικσεν.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο πέτυχε δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά και "καθάρισε" το ματς. Ο Πορτογάλος έκανε στο 79' το 1-3 με καταπληκτικό σουτ από πάσα Μπενζεμά, ενώ συμπλήρωσε στο 81' ο χατ-τρικ του με "σκαφτό" πλασέ.

ΑΓΙΑΞ: Φερμίρ, Φαν Ράιν, Αλντερβάιρελντ, Μόισαντερ, Μπλιντ, Κρίστιαν Πόουλσεν (69' Σπόρκσλεντε), Έρικσεν, Σιμ ντε Γιονγκ, Σάνα (66' Χούσεν), Μπάμπελ, Μπούριχτερ.

ΡΕΑΛ: Κασίγιας, Αρμπελόα, Πέπε, Σέρχιο Ράμος, Μαρσέλο, Εσιέν (78' Κεντίρα), Τσάμπι Αλόνσο, Κακά (75' Μεσούτ Εζίλ), Καγεχόν (61' Ντι Μαρία), Κριστιάνο Ρονάλντο, Μπενζεμά.