Παρασκευή 10 Αυγούστου 2012

Χρυσό Μετάλλιο οι ΗΠΑ (Ποδόσφαιρο Γυναικών)

Σε ένα ματς με ιδιαίτερη σημασία οι ΗΠΑ επικράτησαν με 2-1 της Ιαπωνίας για το γυναικείο ποδόσφαιρο και κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο.

Ο τελικός γυναικείου ποδοσφαίρου στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου έφερε αντιμέτωπες τις ΗΠΑ με την Ιαπωνία, σε έναν αγώνα με αρκετό πάθος.
Το παιχνίδι ωστόσο κρίθηκε στο 54ο λεπτό, όταν και η Λόιντ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό της γκολ (και δεύτερο του αγώνα), γέρνοντας την πλάστιγγα υπέρ των ΗΠΑ.
Οι προθέσεις των Αμερικανίδων φάνηκαν από το ξεκίνημα, με την Λόιντ να ανοίγει το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό. Οι κοπέλες από την Ιαπωνία ισορρόπησαν το παιχνίδι κι έχασαν πολλές ευκαιρίες, όμως ήρθε αυτό το τέρμα στο 54', για να κλειδώσει το μετάλλιο.
Το σκορ μείωσε σε 2-1 η Οζίμι στο 63, όμως δεν ήταν αρκετό για να αλλάξει η ροή του αγώνα. Η Ιαπωνία πάντως είχε την κατοχή της μπάλας και θα μπορούσε να γυρίσει το παιχνίδι, αρκεί να υπήρχαν καλύτερες τελικές επιλογές.