Translation

Translator: English French German Spain Italian Dutch Russian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese Simplified

Παρασκευή 3 Αυγούστου 2012

Λονδίνο 2012 -> Τένις: Στον τελικό ο Φέντερερ

Ο Ρότζερ Φέντερερ νίκησε με 3-6, 7-6, 19-17 τον Χουάν Μαρτίν ντελ Πότρο μετά από 4 ώρες και 26 λεπτά και προκρίθηκε στον τελικό του μονού ανδρών.

Έναν μοναδικό ημιτελικό είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν όσοι βρέθηκαν στο κεντρικό κορτ του Ουίμπλεντον.

Μετά από 4 ώρες και 26 λεπτά, ο Ρότζερ Φέντερερ κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Χουάν Μαρτίν Ντελ Πότρο και να προκριθεί για πρώτη φορά στην καριέρα του σε τελικό μονού σε Ολυμπιακούς Αγώνες.

Ο Αργεντίνος κατέκτησε σχετικά εύκολα το 1ο σετ με 6-3, αλλά ο Ελβετός είχε την απάντησή στο 2ο σετ, το οποίο και πήρε στο τάι μπρέικ (7-5).
Το 3ο σετ διήρκεσε 2 ώρες και 43 λεπτά, με τον Ντελ Πότρο να σερβίρει πρώτος και τον Φέντερερ να καταφέρνει να κάνει το μπρέικ στο 17-17, ενώ αμέσως μετά, κράτησε το δικό του σέρβις κι έφτασε στη νίκη.

Ο Ελβετός τέλειωσε το ματς με 24 άσους (11 ο Ντελ Πότρο), στοιχείο που έκανε τη διαφορά στα σέρβις γκέιμ του.