Translation

Translator: English French German Spain Italian Dutch Russian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese Simplified

Τετάρτη 1 Αυγούστου 2012

Ολυμπιακοί Αγώνες 2012 -> Μπάσκετ: Τυνησία - ΗΠΑ 63-110

Με συνοπτικές διαδικασίες και προσφέροντας θέαμα οι ΗΠΑ ξεπέρασαν με... κατοστάρα το εμπόδιο της Τυνησίας (110-63).

Χωρίς να ιδρώσει απέναντι στην Τυνησία οι ΗΠΑ έπαιξαν όμορφο μπάσκετ, πρόσφεραν θέαμα και έφτασαν εύκολα στη νίκη με 110-63. Οι παίκτες του Μάικ Σιζέφσκι όσο περνούσε η ώρα ανέβαζαν την απόδοση τους και δεν δυσκολεύτηκαν σε καμία περίπτωση να διπλασιάσουν τις νίκες τους στο τουρνουά.

Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τις ΗΠΑ μπροστά στο σκορ με 21-15 και την Τυνησία να το... παλεύει. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Αμερικανοί συνέχισα να έχουν το πάνω χέρι, αλλά η διαφορά ήταν σε αξιοσέβαστα επίπεδα για τους Τυνήσιους. Οι πρωταθλητές Αφρικής σημείωσαν 18 πόντους στην δεύτερη περίοδο και υπολείπονταν των ΗΠΑ 13 πόντων στο ημίχρονο (33-46).

Παρόλα αυτά, οι Αμερικανοί μπήκαν με μεγάλη διάθεση στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ το χτύπημα του Κέβιν Λοβ στο 24' στο γόνατο δεν ήταν τελικά κάτι σοβαρό, καθώς ο παίκτης επέστρεψε στο παιχνίδι. Οι ΗΠΑ πίεσαν, οι Τυνήσιοι δεν μπορούσαν όχι να πλησιάσουν στο καλάθι, ούτε καν να σουτάρουν και η διαφορά ανέβηκε στους 38 με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (47-85).

Στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης, οι ΗΠΑ ξεπέρασαν και τους εκατό πόντους απέναντι στην Τυνησία, η οποία πάντως προσπάθησε, δίνοντας τον καλύτερο της εαυτό χωρίς όμως να καταφέρει να δημιουργήσει προβλήματα στους NBAers.

Με αυτόν τον τρόπο οι ΗΠΑ θα σημειώσουν την δεύτερη νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια στο τουρνουά, ενώ η Τυνησία μετά την Νιγηρία θα γνωρίσει ακόμα μία ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 33-46, 47-85, 63-110.

ΤΥΝΗΣΙΑ (Τλατλί): Σλιμαί, Λανγκνέ, Ελ Μάμπρουκ 5(1), Κεχρίντ 9(3), Χαντιντάν 11(2), Χάφσι 6(1), Γκαγιάτζα, Μπεν Ροντχάμε 22(1), Ρζιντ 6(1), Μεχρί 4.

ΗΠΑ (Σιζέφσκι): Τσάντλερ 6, Ντουράντ 13(1), Τζέιμς 5(1), Ουέστμπρουκ 11, Ουίλιαμς 9(1), Ιγκουοντάλα 6, Μπράιαντ 4, Λοβ 16(3), Χάρντεν 10(2), Πολ 2, Ντέιβις 12, Άντονι 16(2).