Τρίτη 18 Δεκεμβρίου 2012

Ορφέας Νέου Σκοπού - Αναγέννηση Φλόγας 79-57

Εύκολο απόγευμα είχε ο Ορφέας με τους παίκτες του κ. Κοκολιού να δείχνουν την απαιτούμενη σοβαρότητα και να πετυχαίνουν μία νίκη βαθμολογικής και ψυχολογικής σημασίας.

Ο Νέος Σκοπός μπήκε με αποφασιστικότητα στο γήπεδο και διάθεση να ¨ καθαρίσει ¨ το ματς από νωρίς όμως τα συνεχόμενα τρίποντα των φιλοξενούμενων τους κρατούσαν στο παιχνίδι ( 23 – 20 η 1η περίοδος ) με χαρακτηριστικό το 2ο δεκάλεπτο όπου η Φλόγα πέτυχε μόνο τρίποντα.

Ένα ξέσπασμα του Ορφέα στο τελευταίο δίλεπτο του ημιχρόνου αύξησε τη διαφορά με το ημίχρονο να λήγει 45 – 35 .

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης αντέδρασε στο 2ο ημίχρονο και μείωσε στο καλάθι ( 51 – 49 ) όμως ο Ορφέας με σερί 11 – 1, επανέφερε την τάξη με την 3η περίοδο να κλείνει 62 – 50 .

Με το ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου η διαφορά έφτασε στους 20 πόντους και η συνέχεια είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Βιτανόπουλο να μπαίνει στο τερέν και να παίρνει το ζεστό χειροκρότημα της κερκίδας και τελικό σκορ 79 – 57.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 45-35, 62-50, 79-57.

ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ (Κοκολιός): Καρακώστας, Ντίκογλου 14, Δικανόπουλος, Τσανάκας 6 (2), Σουλούγκας 10 (1), Χατζής, Τερζής, Καδής 21 (3), Χατζηπέτρου 8, Κατσικάς 6 (1), Τεβετζίδης 5, Γκουτζιομήτρος 9.
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΦΛΟΓΑΣ (Καραγιαννίδης): Καραμανώλης 7, Μπαζδάνης, Τζουβάρας, Σεφερίδης 2, Τζώλος, Κυριακού 9 (3), Σταφυλάς 17, Μανουσάκης 17 (4), Αγγέλης 5 (1).