Translation

Translator: English French German Spain Italian Dutch Russian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese Simplified

Κυριακή 4 Νοεμβρίου 2012

Αρκαδικός - Ίκαροι Σερρών 81-83

Οι Ίκαροι μπορεί κατά διαστήματα να δυσκολεύτηκαν, αλλά τελικά με αντεπίθεση στο φινάλε του αγώνα, κέρδισαν με 81-83 τον Αρκαδικό και πήραν τη δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα της Α2.

Aυτό το σπουδαίο διπλό είναι σίγουρα και ψυχολογική ένεση ενόψει της συνέχειας.

Οι "κυανοκίτρινοι" ξεκίνησαν πολύ καλά τον αγώνα, με καλή άμυνα και ευστοχία στην επίθεση και πήγαν στον πάγκο στο πρώτο 10λεπτο με το σκορ στο 14-20.
Ωστόσο στο δεύτερο δεκάλεπτο παρουσιάστηκαν αγνώριστοι και ο Αρκαδικός έκανε ένα σερί 19-0(!) αφήνοντας τους Ικάρους χωρίς πόντο για 6:30(!),  και το ημίχρονο έληξε 39-30.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Αρκαδικός είχε συνεχώς κεφάλι στο σκορ με τους Ικάρους ωστόσο να μη τον αφήνουν να ξεφύγει και το σκορ έκλεισε στο 58-50.

Στο φινάλε όμως οι Ίκαροι αναθάρρησαν και παρότι τους χρεώθηκε και αντιαθλητικό φάουλ, αλλά και τεχνική ποινή, πάλεψαν ως το τέλος. Ο Τσουμπρίλο στο 1:09 έδωσε και προβάδισμα στον Αρκαδικό (81-79), αλλά δέκα δευτερόλεπτα αργότερα ο Τότσιος ισοφάρισε εκ νέου για τους Ίκαρους 81-81. Ακολούθησαν άστοχο τρίποντο του Τσουμπρίλο (00.43), άστοχο χουκ του Συμεωνίδη (00.28) και άστοχο σουτ του Γκόβα (00.15) από τα τέσσερα μέτρα. Ο Τότσιος στα 00.09 κέρδισε το πέμπτο φάουλ του Τσιότρα και με δύο εύστοχες βολές διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (81-83).

Πρωταγωνιστές της νίκης ο εξαιρετικός Πεχλιβάνης που είχε 23 πόντους με 4 τρίποντα και φυσικά ο Κώστας Τότσιος που ήταν πρώτος σκόρερ έχοντας συνολικά 31. Οι δυο τους έβαλαν τους 54 από τους 83 πόντους της ομάδας.

Δεκάλεπτα: 14-20, 39-30, 58-50, 81-83

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ: Τζούρτζεβιτς 11 (1), Τσιότρας 7 (2),Μπουρής 3 (1),Πίνης 2,Τσουμπρίλο 15 (3),Γκιζογιάννης 23 (4),Γκόβας 11,Πάνου,  Σιγκούνας 9

ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ: Πεχλιβάνης 23 (4),Τότσιος 31 (2), Μιλίτσεβιτς 2, Συμεωνίδης 13, Νικολούδης 3 (1), Ιωσηφίδης,  Βοϊβατόπουλος, Καπινιάρης 11 (1)