Τετάρτη 21 Νοεμβρίου 2012

Σπαρτάκ Μόσχας - Μπαρτσελόνα 0-3

Η Μπαρτσελόνα εξασφάλισε την πρόκριση στους "16" νικώντας 3-0 την Σπαρτάκ στην Μόσχα με δύο γκολ του Μέσι που έφτασε τα 80.

Σκόρερς: 16' Ντάνι Άλβες, 27' και 39' Μέσι
Γήπεδο: "Λουζνίκι", Μόσχα
Διαιτητής: Ίβαν Μπέμπεκ (Κροατία)

Απογευματινός περίπατος για την Μπαρτσελόνα στην Μόσχα, καθώς νίκησε με 3-0 την Σπαρτάκ μέσα στο "Λουζνίκι".

Στο 16ο λεπτό ο Ντάνι Άλβες άνοιξε το σκορ στην Μόσχα με εξαιρετικό διαγώνιο σουτ στην κίνηση, ενώ ανέλαβε δράση από εκεί και έπειτα ο Λιονέλ Μέσι.
Ο Αργεντινός πριν το ημίχρονο σκόραρε δύο φορές και διαμόρφωσε το τελικό 0-3. Στο 27' μετά από κόντρα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ντίκαν με "σκαστό" πλασέ και στο 39' αφού πέρασε και τον Ρώσο πορτιέρο από πάσα του Πέδρο.

Με αυτήν την νίκη η "Μπάρτσα" εξασφάλισε και μαθηματικά την πρόκριση στους "16" του Champoions League, ενώ εξασφάλισε αργότερα και την πρώτη θέση μετά την νίκη της Μπενφίκα (2-1) επί της Σέλτικ.

Ο Γιώργος Σαμαράς ισοφάρισε σκοράροντας και στο 3ο εκτός έδρας ματς της ομάδας του, αλλά αυτή δεν κατάφερε να πάρει ισοπαλία που θα σήμαινε πρόκριση.

Η Μπενφίκα έφτασε την Σέλτικ στους 7 βαθμούς, έχοντας πλεονέκτημα πλέον στην ισοβαθμία, αλλά παίζει στην Βαρκελώνη την τελευταία αγωνιστική.

Όσον αφορά στον Λιονέλ Μέσι, έφτασε τα 80 γκολ στο 2012 και θέλει άλλα 5 για να πιάσει τον Γκερτ Μίλερ, ο οποίος έχει το... παγκόσμιο ρεκόρ με 85 τέρματα.

ΣΠΑΡΤΑΚ: Ντίκαν, Μακέεβ, Ινσαουράλδε, Σούχι, Ντμίτρι Κουμπαρόβ, Ραφαέλ Καριόκα (75' Μπριζγκάλοβ), Σέλστρεμ, Χουράδο, Κιρίλ Κομπαρόβ (63' Ουελίτον), Άρι, Εμενίκε (64' Ανανίτζε).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Βίκτορ Βαλντές, Ντάνι Άλβες, Πικέ, Μαστσεράνο, Τζόρντι Άλμπα (87' Μαρτίν Μοντόγια), Μπουσκέτς, Τσάβι (81' Σονγκ), Φάμπρεγκας, Πέδρο (85' Ντεουλοφέου), Ινιέστα, Μέσι.