Κυριακή 18 Νοεμβρίου 2012

Δόξα Λευκάδας - Ίκαροι Σερρών 69-71

Οι Ίκαροι πήραν ένα σπουδαίο διπλό στην έδρα της Δόξας Λευκάδας (71-69) αποδεικνύοντας πως έχουν αφήσει για τα καλά πίσω το άσχημο ξεκίνημά τους στην Α2.

Ήταν να μη πάρουν φόρα οι Ίκαροι, τώρα που πήραν...ποιος τους πιάνει! Οι Σερραίοι βγήκαν νικητές στο θρίλερ παραμένοντας στα υψηλά στρώματα του βαθμολογικού πίνακα εν αντιθέσει με τους Λευκαδίτες, οι οποίοι εξακολουθούν να βρίσκονται στις τελευταίες θέσεις.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από τα πρώτα κιόλας λεπτά με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Είναι χαρακτηριστικό ότι πρώτο δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο 22-22, ενώ στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα ενός πόντου(38-37).
Οι Ίκαροι ωστόσο στη συνέχεια με πρωτεργάτες τους Μιλίσεβιτς, Συμεωνίδη και Τότσιο "έχτισαν" διαφορά 9 πόντων(50-59) και παρότι κατάφεραν να τη διατηρούν μέχρι και λίγο πριν το φινάλε, η Λευκάδα αντέδρασε, εκμεταλλεύτηκε και κάποια λάθη και ισοφάρισε λίγο πριν το φινάλε σε 69-69, ωστόσο δευτερόλεπτα πριν το ματς οδηγηθεί στην παράταση ο Νικολούδης κέρδισε ένα φάουλ, ήταν εύστοχος και στις δύο βολές και χάρισε στην ομάδα του το ροζ φύλλο αγώνα.

Διαιτητές: Παφίλης - Δεσλής - Πιτσίλκας Μ.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 38-37, 50-59, 69-71.

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Βουρνάς): Ματενίδης 14 (1), Βουρνάς, Μουρατίδης, Βαγενάς 2, Μανούσος 10, Ακτύπης  3 (1), Μίρκοβιτς, Μάρτζος 23 (6), Κουκουνιάς, Μάτιτς 17 (3).

ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 5 (1), Γρίψιος 2, Τότσιος 17 (1), Μιλίσεβιτς 20, Συμεωνίδης 19, Νικολούδης 4, Ιωσηφίδης 1, Καπινιάρης.

Τα αποτελέσματα:
Αρκαδικός - Παγκράτι 87-85
Ερμής Λαγκαδά - Ν. Κηφισιά 65-74
Κόροιβος - Ηράκλειο 83-70
ΟΦΗ - Λαύριο 71-68

- Το πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής συνεχίζεται αύριο (18/11, 17:30) με το παιχνίδι Αγία Παρασκευή - Φιλαθλητικός, ενώ η αυλαία πέφτει την Τετάρτη (21/11, 17:00) με την αναμέτρηση Νίκη Βόλου - Τρίκαλα.