Κυριακή 6 Μαΐου 2012

Η Τσέλσι Κυπελλούχος Αγγλίας

Τσέλσι - Λίβερπουλ 2-1

Η Τσέλσι κατέκτησε το FA Cup για 7η φορά στην ιστορία της, νικώντας με 2-1 την Λίβερπουλ στο "Γουέμπλεϊ". Ο Κάρολ μπήκε στο ματς και παραλίγο να το γυρίσει μόνος του, αλλά ο Τσεχ τον σταμάτησε.

Η Τσέλσι νίκησε με 2-1 την Λίβερπουλ στον τελικό του "Γουέμπλεϊ" και κατέκτησε το FA Cup για έβδομη φορά στην ιστορία της, φτάνοντας τους "κόκκινους" στις κατακτήσεις.
Ραμίρες και Ντρογκμπά πέτυχαν τα γκολ για τους "μπλε" στα πρώτα λεπτά του κάθε ημιχρόνου, ενώ ο Άντι Κάρολ μπήκε στο ματς στο 55' και παραλίγο να το γυρίσει μόνος του.
Ο Άγγλος στράικερ μείωσε με εξαιρετική προσπάθεια στο 64', ενώ στο 82' έχασε τεράστια ευκαιρία, με τον Τσεχ να αποκρούει την κεφαλιά του λίγο πριν ολόκληρη η μπάλα περάσει την γραμμή.

Εντυπωσιακό στοιχείο είναι πως το FA Cup το κατακτά για 3η σερί χρονιά Ιταλός τεχνικός, καθώς είχαν προηγηθεί οι Κάρλο Αντσελότι (Τσέλσι - 2010) και Ρομπέρτο Μαντσίνι (Μάντσεστερ Σίτι - 2011), με τον Ρομπέρτο Ντι Ματέο να τους ακολουθεί.
Ο Ντι Ματέο μάλιστα έγινε ο 14ος άνθρωπος στον θεσμό που έχει πάρει την κούπα και ως παίκτης και ως προπονητής.
Όσον αφορά στην Τσέλσι, έχει κατακτήσει το FA Cup 3 φορές τα τελευταία 4 χρόνια και 4 φορές τα τελευταία 6 χρόνια.

Η εξέλιξη του τελικού

Μόλις στο 11ο λεπτό η Τσέλσι ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με τον Ραμίρες, στην πρώτη καλή φάση του τελικού στο "Γουέμπλεϊ".
Ο Βραζιλιάνος με πλασέ νίκησε τον Πέπε Ρέινα στο τετ-α-τετ, στο οποίο τον έβγαλε από δεξιά με εξαιρετική πάσα ο Χουάν Μανουέλ Μάτα.
Η πρώτη καλή στιγμή για την Λίβερπουλ ήρθε στο 14', με τον Κρεγκ Μπέλαμι να σουτάρει από κοντά μετά την λάθος απομάκρυνση του Ιβάνοβιτς, αλλά η μπάλα χτύπησε στο σώμα του Τέρι, ενώ είχε κατεύθυνση προς τα δίχτυα.
Το δεύτερο ημίχρονο
Ανάλογο του πρώτου, ήταν το ξεκίνημα και στο δεύτερο ημίχρονο, με την Τσέλσι δηλαδή να πετυχαίνει ένα γρήγορο γκολ.
Ο Ντιντιέ Ντρογκμπά λοιπόν στο 52' ήταν αυτός που έκανε το 2-0 για ομάδα του Λονδίνο, σκοράροντας με αριστερό διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή, έπειτα από την εξαιρετική πάσα του Φρανκ Λάμπαρντ.
Ο Άντι Κάρολ μπήκε στο ματς στο 55' και στο 64' κατάφερε να μειώσει σε 2-1, βάζοντας ξανά την Λίβερπουλ στο ματς.
Έπειτα από λάθος του Μποζίνγκουα και κόντρα η μπάλα έφτασε στον Κάρολ, ο οποίος από το ύψος του πέναλτι έκανε δύο εντυπωσιακές προσποιήσεις στον Τέρι και με κοντινό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τσεχ.
Στο 73' ο Λουΐς Σουάρες σούταρε και ο Πετρ Τσεχ απέκρουσε, με τον Τσέχο πορτιέρο να κάνει ακόμη σπουδαιότερη απόκρουση στο 82', σε κοντινή κεφαλιά του Κάρολ.
Οι "κόκκινοι" μάλιστα διαμαρτυρήθηκαν για γκολ, αλλά ο Τσεχ απέκρουσε πριν περάσει όλη η μπάλα την γραμμή, εν συνεχεία χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και ο Ιβάνοβιτς με ψυχραιμία απομάκρυνε.
ΤΣΕΛΣΙ: Τσεχ, Μποζίνγκουα, Ιβάνοβιτς, Τέρι, Άσλεϊ Κόουλ, Όμπι Μίκελ, Λάμπαρντ, Ραμίρες (77' Ραούλ Μεϊρέλες), Καλού, Μάτα (91' Μαλουντά), Ντρογκμπά.
ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Ρέινα, Γκλεν Τζόνσον, Σκρτελ, Άγκερ, Χοσέ Ενρίκε, Χέντερσον, Σπίρινγκ (55' Κάρολ), Τζέραρντ, Ντάουνινγκ, Μπέλαμι (78' Κάιτ), Λουΐς Σουάρες.