Παρασκευή 25 Μαΐου 2012

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 81-79

Συγκλονιστικό ματς στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη νίκη στις λεπτομέρειες (81-79) και να κάνει το 1-1 στη σειρά των τελικών. Κάρφωμα του Μπατίστ στα 2'' πριν το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 38-41, 67-59, 81-79.

Ο Παναθηναϊκός είχε στο τέλος αυτοκτονικές τάσεις και σε συνδυασμό με μερικά λάθος σφυρίγματα, λίγο έλειψε να χάσει τον δεύτερο τελικό που έγινε στο ΟΑΚΑ.

Τελικά, με τον Μπατίστ να καρφώνει την μπάλα στα 2'' πριν το τέλος έγραψε το 81-78 και στη συνέχεια ο Σπανούλης με 1/2 βολές έγραψε το τελικό 81-79.

Οι "πράσινοι", έστω και δύσκολα λοιπόν, έκαναν το 1-1 και ισοφάρισαν τη σειρά, φεύγοντας για το κυριακάτικο ματς στο ΣΕΦ, έχοντας κάνει το καθήκον τους.

Ωστόσο, ο Ολυμπιακός έδειξε τρομερά ψυχικά αποθέματα, γύρισε και πάλι ένα ματς από τους 16 πόντους (63-47 στο 25') και απέδειξε ότι είναι σε εξαιρετική κατάσταση.

Κορυφαίος για τον Παναθηναϊκό ο Διαμαντίδης που τελείωσε το ματς με 23 πόντους και στο α' ημίχρονο κράτησε μόνος του τους "πράσινους". Οι τελευταίοι για ένα πεντάλεπτο στο γ' δεκάλεπτο τα έβαζαν όλα, όμως στη συνέχεια παρουσίασαν και πάλι την έλλειψη ψυχολογίας που εμφανίζουν τον τελευταίο καιρό.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 3, Περπέρογλου 7, Μπατίστ 11, Λόγκαν, Σάτο 4, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 23(2), Βουγιούκας 4, Καλάθης 4, Σμιθ 4, Καϊμακόγλου 11(1), Γιασικεβίτσιους 8.

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 18, Άντιτς 4, Σπανούλης 10, Ντόρσεϊ 7, Κέσελ 2, Παπαδόπουλος, Γκετσεβίτσιους 8(2), Πρίντεζης 10(1), Παπανικολάου 11(1), Μάντζαρης 5(1), Σλούκας 4, Κατσίβελης.