Τετάρτη 9 Μαΐου 2012

Premier League: Λίβερπουλ - Τσέλσι 4-1

H Λίβερπουλ εκμεταλλεύτηκε την κακή άμυνα της Τσέλσι για να κερδίσει ένα με το εμφατικό 4-1 τη νίκη την Τρίτη, κερδίζοντας μια μικρή εκδίκηση για την απώλεια του τελικού του Κυπέλλου το Σαββατο και την έξοδο των μπλε από τη διεκδίκηση για την τέταρτη θέση στην Premier League που οδηγεί στους ομίλους του Champions League.Τρεις ημέρες μετά τη νίκη της Τσέλσι  2-1 επι της Λίβερπουλ στο Γουέμπλεϊ, οι ερυθρόλευκοι κυριάρχησαν από το ξεκίνημα στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι της σεζόν και έκαναν το 3-0 μέσα σε 30 λεπτά. Ενώ Στιούαρτ Ντάουνινγκ έχασε ένα πέναλτυ λίγο πριν το ημιχρόνιο, ο Jonjo Shelvey εκμεταλλεύτηκε την γκάφα από τον εφεδρικό τερματοφύλακα Ρος Τέρνμπουλ και πέτυχε το πρώτο του γκολ στη Premier League  για την Λίβερπουλ, τα υπόλοιπα γκολ επητεύχθηκαν απο τους Ηenderson και Agger ενω ο Essien πέτυχε αυτογκόλ. Το γκόλ της Τσέλσι πέτυχε ο Raul Meireles. "Ήταν μια εξαιρετική απόδοση," Είπε προπονητής της Λίβερπουλ Kenny Dalglish . "Το ευχάριστο πράγμα είναι οτι η απόδοση συνοδεύτηκε από το αποτέλεσμα, αλλά και το γεγονός ότι οι οπαδοι από τον τελευταίο αγώνα της σεζόν να φύγουν με ένα χαμόγελο στα πρόσωπά τους."