Τετάρτη 20 Ιουνίου 2012

NBA news (20/6/2012)

Miami Heats - Oclahoma City Thunder 104-98

Τρεις ευκαιρίες θα έχουν οι Χιτ για να κάνουν μία νίκη και να στεφθούν πρωταθλητές για δεύτερη φορά στην ιστορία τους, αφού τα ξημερώματα της Τετάρτης (20/6) επικράτησαν με 104-98 των Θάντερ και έκαναν το 3-1 στη σειρά των τελικών. Οι γηπεδούχοι συνάντησαν πολλές δυσκολίες κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης, αφού ο ΛεΜπρόν Τζέιμς έμεινε στον πάγκο στο τελευταίο λεπτό του αγώνα λόγω ενός τραυματισμού, ενώ ο Ουέιντ ήταν σε μέτρια βραδιά. Από την άλλη ο Ουέστμπρουκ ήταν ασταμάτητος και είχε 43 πόντους. Απρόσμενοι ήρωες για το Μαϊάμι ήταν ο Νόρις Κόουλ και ο Τσάλμερς, ο οποίος είχε 25 πόντους.

Οι Θάντερ μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι με τον Ουέστμπρουκ να βάζει 10 πόντους στην πρώτη περίοδο και την ομάδα του να προηγείται γρήγορα με 13-3 και 15-5. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με σερί 10-0 έκαναν το 27-12 και η διαφορά πήγε ακόμα και στους 17 (33-16) πριν μειώσει ο Κόουλ σε 33-19 με τη λήξη της πρώτης περιόδου. Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου οι Χιτ αντέδρασαν και με σερί 16-0 μείωσαν στον πόντο (33-32). Μάλιστα λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ισοφάρισαν (35-35) με το πρώτο τρίποντο του Ουέιντ στη σειρά των τελικών, όμως κάποια καλάθια του Ουέστμπρουκ κράτησαν τους Θάντερ μπροστά (49-46) με τη λήξη του ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος ανήκε στον ΛεΜπρόν Τζέιμς και στον Ντουέιν Ουέιντ, αφού έβαλαν από 10 πόντους σε αυτό το διάστημα. Αρχικά ο Ουέιντ έβαλε μπροστά τους Χιτ με 50-49 και ενώ το σκορ ήταν κοντά, ο Τσάλμερς βάζοντας 5 συνεχόμενους πόντους βοήθησε την ομάδα του να ξεφύγει με 66-60. Ο Τζέιμς σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση βάζοντας τους 8 τελευταίους πόντους των Χιτ στην τρίτη περίοδο δίνοντας προβάδισμα 7 πόντων στην ομάδα του (79-72) πριν μειώσουν οι Θάντερ σε 79-75 στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Το τέταρτο δωδεκάλεπτο εξελίχθηκε σε "μάχη". Ο Ουέστμπρουκ ήταν εξαιρετικός σε αυτό το διάστημα και με 13 σερί πόντους του οι Θάντερ ισοφάρισαν σε 90-90. Τότε ήρθε στιγμή που τρόμαξε το Μαϊάμι αφού ο ΛεΜπρόν Τζέιμς έπεσε στο παρκέ σφαδάζοντας σε μια διείσδυσή του προς το καλάθι. Ο Τζέιμς παρά τους τρομερούς πόνους έκανε το 92-90 στην επόμενη φάση, ωστόσο στη συνέχεια αποχώρησε από το παρκέ. Ο Ντουράντ εκμεταλλεύτηκε την απουσία του Τζέιμς και με δύο συνεχόμενα καλάθια έδωσε προβάδισμα στους Θάντερ με 94-92.
Ο Τζέιμς όμως επέστρεψε στο παρκέ και ήταν καθοριστικός για το Μαϊάμι και με τρίποντο έβαλε μπροστά τους Χιτ με 97-94. Ο Ουέιντ στην επόμενη φάση έκανε το 99-94, όμως ο Ουέστμπρουκ κράτησε την ομάδα του στη διεκδίκηση της νίκης και μείωσε σε 99-96. Ένα λεπτό πριν τη λήξη ο Τζέιμς αποχώρησε και πάλι από το παρκέ αφού με  το ζόρι μπορούσε να περπατήσει. Ο Τσάλμερς με λέι-απ έκανε το 101-96 και ο Ουέστμπρουκ μείωσε και πάλι σε 101-98. Στο τέλος ο Τσάλμερς ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών και διαμόρφωσε το τελικό 104-98.

ΧΙΤ (Σποέλστρα): Τζέιμς 26 (9ριμπ., 12ασ., 1/4τριπ.), Μπατίερ 4 (1), Μπος 13 (9ριμπ.), Ουέιντ 25 (2), Τσάλμερς 25 (3), Μίλερ, Κόουλ 8 (2), Χάσλεμ, Τζ. Τζόουνς 3 (1).

ΘΑΝΤΕΡ (Μπρουκς): Ντουράντ 28 (1/5τριπ., 9/9βολ.), Ιμπάκα 4, Πέρκινς 4, Σεφολόσα 5 (1), Ουέστμπρουκ 43 (20/32σουτ, 7ριμπ., 5ασ.), Κόλισον 6, Χάρντεν 8 (10ριμπ., 1/5τριπ.), Φίσερ.