Κυριακή 24 Ιουνίου 2012

Ισπανία - Γαλλία 2-0 (Euro 2012)

Η Ισπανία νίκησε 2-0 την Γαλλία χάρη σε δύο γκολ του Τσάμπι Αλόνσο, σε έναν κακό προημιτελικό, έτσι θα είναι η αντίπαλος της Πορτογαλίας στον ημιτελικό της ερχόμενης Τετάρτης.

Ισπανία - Γαλλία 2-0 από liendrocito

Σκόρερ: 19' και 91' πέν. Τσάμπι Αλόνσο

Γήπεδο: "Donbass Arena", Ντόνετσκ

Διαιτητής: Νικόλα Ριτσόλι (Ιταλία)

Με δύο γκολ του Τσάμπι Αλόνσο η Ισπανία νίκησε 2-0 την Γαλλία και πέρασε στα ημιτελικά του Euro 2012, όπου θα αντιμετωπίσει την Πορτογαλία την Τετάρτη (27/06).

Ο προημιτελικός ήταν απλά... κακός, ένα παιχνίδι χωρίς θέαμα, με την Γαλλία να είναι ανύπαρκτη και να πληρώνει τις κακές επιλογές του Λοράν Μπλαν.

Η Ισπανία έπαιξε ξανά χωρίς επιθετικό, χωρίς να προσφέρει θέαμα, παρά μόνο πολλές πάσες. Κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 19' στην μοναδική της φάση στο πρώτο ημίχρονο με την κεφαλιά του Τσάμπι Αλόνσο, ο οποίος στις καθυστερήσεις με εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Η "Furia Roja" κατάφερε να περάσει στα ημιτελικά του Euro για 4η φορά στην ιστορία της, ενώ στις 3 προηγούμενες σε όλες έχει φτάσει στον τελικό (1964, 1984 και 2008, δεν το πήρε μόνο το '84).