Παρασκευή 1 Ιουνίου 2012

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 84-74

Ο πρωταθλητής Ελλάδας για το 2012 θα κριθεί τελικά στον πέμπτο τελικό στο ΣΕΦ (2/6), καθώς ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε τη σειρά σε 2-2 μετά τη νίκη του με 84-74.

Πολύ σκληρός για να πεθάνει αποδείχθηκε ο Παναθηναϊκός ο οποίος νίκησε με 84-74 στον τέταρτο τελικό, ισοφάρισε τη σειρά σε 2-2 και πλέον θα προσπαθήσει να κλέψει τον τίτλο μέσα στο ΣΕΦ.

Το τελικό σκορ δεν ανταποκρίνεται στην εικόνα του αγώνα, καθώς στο δ' δεκάλεπτο έγινε ντέρμπι για γερά νεύρα. Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε τρεις φορές μπροστά στο σκορ με κάποιες διαφορές (69-61, 74-67, 80-73), όμως μόνο την τρίτη κατάφερε να τη διατηρήσει.

Κορυφαίο ματς από τον Μπατίστ ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 23 πόντους σε 31 λεπτά συμμετοχής και ήταν καθοριστικός για τη νίκη του Παναθηναϊκού, καθώς μάζεψε και 11 ριμπάουντ. Εγγύηση για μία ακόμα φορά ο Διαμαντίδης σε άμυνα και επίθεση, ενώ πολύ καλοί ήταν οι Καϊμακόγλου και Γιασικεβίτσιους.

Από την αντίπερα όχθη, ξεχώρισε ο Λο ο οποίος ήταν ο κινητήριος μοχλός του Ολυμπιακού (16 πόντοι), ενώ άλλους 9 πρόσθεσε ο Πρίντεζης.

Η σειρά μεταφέρεται πλέον το ερχόμενο Σάββατο (2/6) στο ΣΕΦ, όπου ο Ολυμπιακός με τον δικό του κόσμο στο πλευρό του, θα προσπαθήσει να στεφθεί πρωταθλητής Ελλάδας. Ο Παναθηναϊκός από τη μεριά του θέλει να κάνει το μπρέικ που θα τον φέρει σε ανάλογη θέση με το 1999.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 36-38, 55-58, 84-74.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Περπέρογλου 5(1), Μπατίστ 23, Λόγκαν, Σάτο, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 15(3), Βουγιούκας 3, Καλάθης 7(1), Σμιθ 7(1), Καϊμακόγλου 12(1), Γιασικεβίτσιους 12(1).

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 5, Λο 16(1), Άντιτς 11(3), Σπανούλης 8(1), Ντόρσεϊ 8, Κέσελ 9, Παπαδόπουλος, Γκετσεβίτσιους, Πρίντεζης 9, Παπανικολάου 8(2), Μάντζαρης, Σλούκας.