Δευτέρα 30 Ιουλίου 2012

Ολυμπιακοί Αγώνες -> Πινγκ πονγκ

Αποκλείστηκε ο Καλλίνικος Κρεάνγκα στο αγώνισμα του Πινγκ Πονγκ.

Η ευνοϊκή παράδοση που είχε ο Έλληνας Καλλίνικος Κρεάνγκα απέναντι στον Δανό Μίκαελ Μέιζ δεν ήταν αρκετή για να του εξασφαλίσει την πρόκριση στον τέταρτο γύρο του απλού Ανδρών, στο Ολυμπιακό τουρνουά πινγκ πονγκ.

Ο πρωταθλητής Ελλάδας μετρούσε τέσσερις συνεχείς νίκες επί του Σκανδιναβού αντιπάλου του, αλλά σήμερα ο Μέιζ ήταν καλύτερος και επικράτησε του Κρεάνγκα με 4-1 (12-10, 11-6, 11-8, 8-11, 11-3), στο πλαίσιο του τρίτου γύρου, αφήνοντάς τον εκτός διοργάνωσης. Να σημειωθεί ότι ο Δανός ήταν πρωταθλητής Ευρώπης το 2009, ενώ στην παγκόσμια κατάταξη κατέχει την 23η θέση.