Κυριακή 20 Οκτωβρίου 2013

Λαύριο - Ίκαροι 86-83

Μοναδική ευκαιρία έχασαν οι Ίκαροι να φύγουν νικητές από το κλειστό γυμναστήριο της Βούλας στη σημερινή αναμέτρηση με το Λαύριο και να ρεφάρουν την εντός έδρας ήττα της πρεμιέρας.

Η ομάδα του Νίκου Οικονόμου πραγματοποιώντας εντυπωσιακό ξεκίνημα στον αγώνα εξασφάλισε διαφορά 12 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο (15-27), ενώ στο 13' οι «κυανοκίτρινοι» προηγήθηκαν με 20-35.

Από εκείνο όμως το χρονικό σημείο του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι εξαπέλυσαν τη δική τους αντεπίθεση βασιζόμενοι στο physical game και το δεύτερο δεκάλεπτο έκλεισε με 44-41.

Στην επανάληψη οι Σερραίοι προσπάθησαν να μη χάσουν την επαφή τους με το σκορ κάτι το οποίο πέτυχαν στην τρίτη περίοδο (58-57), παρά και τον τραυματισμό του Μποχωρίδη που αναγκάσθηκε να αποχωρήσει από το παρκέ.

Έξι λεπτά πριν την ολοκλήρωση της συνάντησης το Λαύριο βρέθηκε στο +12 (71-59). Οι Ίκαροι επιχείρησαν να μπουν ξανά στο κόλπο της νίκης, αλλά το μόνο που κατόρθωσαν οι φιλοξενούμενοι ήταν η μείωση της τελικής διαφοράς.

Τα δεκάλεπτα: 15-27, 44-41, 58-57, 86-83.
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κακιούζης 14, Μουμπάρακ 15 (5/6 τρ.), Τσίρος 3 (1), Μανούσος 9, Σακελλαρίου 5, Γιαννακόπουλος 26 (3/6 τρ.), Περράκης 5 (1), Ψωμαδέρης 10 (1), Βανδώρος, Χατζόπουλος.

ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Οικονόμου): Μποχωρίδης 2, Σταμπουλής 20 (2/6τρ.), Δήμας 11 (1), Γεωργιανός 2, Λυμπερόπουλος 22 (5/7τρ.), Κουτίνας 3 (1), Συμεωνίδης 20, Σιώπης, Κίντερ 3, Ναούμης.