Παρασκευή 18 Οκτωβρίου 2013

Λιέτουβος Ρίτας - Παναθηναϊκός 84-83 παρ.

Ο εξαιρετικός Ρενάλντας Σεϊμπούτις έκανε το θαύμα του και υποχρέωσε τον Παναθηναϊκό στην ήττα στην πρεμιέρα της Euroleague από τη Λιέτουβος με 84-83 (74-74κ.α.). Άστοχα τα σουτ των Φώτση και Ούκιτς στο τέλος.

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε για τη νίκη στην πρεμιέρα επί της Euroleague αλλά δεν τα κατάφερε. Βλέπετε, βρήκε απέναντί του έναν ασταμάτητο Ρενάλντας Σεϊμπούτις ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 19 πόντους και πέτυχε το καθοριστικό καλάθι με το οποίο έγραψε το 84-83 στην παράταση.

Στα 18,8'' πριν τη λήξη του κανονικού αγώνα, ο Διαμαντίδης ισοφάρισε σε 74-74 και κράτησε τον Παναθηναϊκό όρθιο στη "Siemens Arena", στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Νωρίτερα, ο Δημήτρης Διαμαντίδης είχε 1/4 βολές, λίγο πριν το τέλος της κανονικής περιόδου. Στην παράταση, τα λάθη κόστισαν στον Παναθηναϊκό που είχε και πάλι αμυντικά κενά, δείχνοντας ανέτοιμος.

Παράλληλα, ήταν και άστοχος στα σουτ τριών πόντων (7/27) και δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τα 12 παραπάνω ριμπάουντ που πήρε. Ο πρώην "ερυθρόλευκος" Ρενάλντας Σεϊμπούτις έπαιξε με τρομερό πάθος, πανηγύρισε κάθε καλάθι που πέτυχε και τελικά οδήγησε την ομάδα του στη νίκη, γράφοντας και το τελικό σκορ.

Tα δεκάλεπτα: 25-25, 42-42, 59-60, 74-74, 84-83

Λιέτουβος Ρίτας :Τέπιτς 6, Μπαμπράουσκας 10, Παλάσιος 12, Σειμπούτις 19, Γλυνιαδάκης, Γκετσεβίτσιους 7, Ορέλικ, Λίντεκα, Κουκ 10, Μπεντζιους, Σονγκάιλα 13, Γέλοβατς 7

Παναθηναϊκός : Κάρι 12 (6ρ),Μπατίστ 12,Φώτσης 3,Ούκιτς 8,Λάσμε 4,Μαυροκεφαλίδης 10, Διαμαντίδης 6 (7ασ),Γκιστ 10,Παππάς 5,Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 13 (8ρ)

Για αποτελέσματα, βαθμολογίες και βίντεο της Euroleague μπείτε στη σελίδα μας Μπάσκετ.