Κυριακή 3 Φεβρουαρίου 2013

Ίκαροι Σερρών - Αγία Παρασκευή 74-73

Σε ένα παιχνίδι με φινάλε-θρίλερ οι Ίκαροι επέστρεψαν στις νίκες κερδίζοντας με 74-73 την ιδιαίτερα μαχητική Αγία Παρασκευή. Παίζοντας με την φωτιά ειδικά στα τελευταία δευτερόλεπτα κατάφεραν τελικά και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα και παραμένουν σε σωστή τροχιά.

Μπροστά στους φιλάθλους που βρέθηκαν στο κλειστό της κοιλάδας, οι Ίκαροι δεν βρέθηκαν και στην καλύτερη τους ημέρα και βρέθηκαν αρκετές φορές πίσω στο σκορ από την Αγία Παρασκευή, ακόμη και από το ξεκίνημα του αγώνα, ωστόσο στο πρώτο δεκάλεπτο πήραν ισχνό προβάδισμα με 15-14.
Στο δεύτερο με πολλές και γρήγορες επιθέσεις και από τις δύο ομάδες, άλλες εύστοχες και άλλες άστοχες, το σκορ είχε πολλές εναλλαγές με την Αγία Παρασκευή να...πατάει γκάζι στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου και να παίρνει προβάδισμα τελικά με 28-32 πηγαίνοντας στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Αγία Παρασκευή συνέχισε με κεκτημένη ταχύτητα, αύξησε και άλλο την διαφορά της, ωστόσο οι Ίκαροι σιγά-σιγά άρχισαν να ανεβάζουν στροφές και κάνοντας και καλές άμυνες γύρισαν το παιχνίδι και πήραν προβάδισμα, ενώ οι πολλές διαμαρτυρίες από τους φιλοξενούμενους προκάλεσαν την αποβολή του προπονητή τους και έτσι με δύο τεχνικές ποινές το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκοτ σρο 54-47.
Οι Ίκαροι στην τελευταία περίοδο αύξησαν την διαφορά τους μέχρι και τους 10 πόντους αλλά στα τελευταία λεπτά δεν έδειξαν ψυχραιμία δίνοντας δικαίωμα στην Αγία Παρασκευή να μειώσει και να μπει στο παιχνίδι δύο λεπτά πριν το φινάλε(72-70). Τα ταϊμ άουτ και η αστοχία έφεραν το παιχνίδι στον πόντο(72-71) 10΄΄ πριν το τέλος, ωστόσο με 2 βολές του Καπινιάρη έγινε το 74-71 και παρά την εύστοχη τελευταία επίθεση της Αγίας Παρασκευής, οι Ίκαροι κέρδισαν τελικά και με μπόλικο άγχος με 74-73.

Διαιτητές: Αργυρού - Γεωργιάδης - Τζαφλέρης.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 28-32, 54-47, 74-73.

ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Καμαράκης): Κουκάς 12 (3), Καπινιάρης 11 (1), Τότσιος 20 (1), Μιλίσεβιτς 10, Νικολούδης 13 (3), Γεωργιανός, Ιωσηφίδης 2, Βοϊβατόπουλος 6.

ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (Χατζηπανηγύρης): Κουρής 8 (1), Σβερκούνος 8 (2), Σίννης 12 (2), Τσιάκας 14 (2), Ζερβός 3, Κουτσός, Μάτος 10 (1), Βαρδαβάς 15 (11ριμπ.), Ψυλέας 3.