Translation

Translator: English French German Spain Italian Dutch Russian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese Simplified

Παρασκευή 6 Σεπτεμβρίου 2013

Eurobasket 2013: Ελλάδα-Ρωσία 80-71

Μεγάλη εμφάνιση, έστω κι αν στο τέλος έχασε τη συγκέντρωσή της, από την Ελλάδα η οποία επιβλήθηκε 80-71 της Ρωσίας, έκανε το "2 στα 2" και θα απολαύσει το ρεπό της Παρασκευής (6/9) από θέση ισχύος. Καθοριστικοί οι Περπέρογλου και Μαυροκεφαλίδης, διάστρεμμα ο Σπανούλης.

Η Ελλάδα έκανε αυτό που έπρεπε... Επικράτησε της Ρωσίας με 80-71, έκανε το "2 στα 2" και πλέον θα περιμένει τον αγώνα του Σαββάτου (7/9) με αντίπαλο την Τουρκία.

Στο τελευταίο δίλεπτο, ο Σλούκας με 3/4 βολές έβαλε τους πόντους που χρειαζόταν η Ελλάδα μετά το 75-67 στο οποίο είχε μειώσει η Ρωσία με τον Σβεντ. Στα 6,9'' πριν το τέλος του αγώνα, ο Ζήσης με 2/2 βολές έγραψε το τελικό 80-71, καθώς το εύστοχο σουτ του Παπανικολάου στο τέλος δεν μέτρησε.

Μοναδικό μελανό σημείο της εμφάνισης η έλλειψη συγκέντρωσης στο τέλος που έδωσε την ευκαιρία στους παίκτες του Βασίλι Καράσεφ να μειώσουν. Ο Βασίλης Σπανούλης αποχώρησε κουτσαίνοντας στο 31', όμως στη συνέχεια ξαναμπήκε στο παρκέ και αποχώρησε εκ νέου με ενοχλήσεις.

Την Παρασκευή η Ελλάδα θα έχει ρεπό, όπως και όλες οι ομάδες του ομίλου της, ενώ το Σάββατο το βράδυ (7/9, 10μ.μ.) θα αντιμετωπίσει την Τουρκία σε ένα κρίσιμο παιχνίδι.

Πρώτη νίκη από το 2005
Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για την Ελλάδα μετά το 2005, όταν η εθνική είχε επικρατήσει της Ρωσίας στο Ευρωμπάσκετ του 2005. Έκτοτε μετρούσε τέσσερις ήττες.

Ο πρωταγωνιστής
Μεστό επιθετικό παιχνίδι από τον Στράτο Περπέρογλου και εξαιρετικές αμυντικές εμπνεύσεις στο β' δεκάλεπτο όταν επέστρεψε η Ελλάδα και πήρε το προβάδισμα. Τελείωσε το ματς με 10 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 0 λάθη σε σχεδόν 19 λεπτά αγώνα.

Ο αριθμός της ημέρας
Τα 32 ριμπάουντ της Ελλάδας. Δούλεψαν καλά τα μπλοκ άουτ, οι διεθνείς έπαιξαν με ενέργεια και πάθος και κατάφεραν να ελέγξουν τα ριμπάουντ, τελειώνοντας το παιχνίδι με 32 "σκουπίδια", εκ των οποίων τα 13 (!) επιθετικά που έδωσαν την ευκαιρία για δεύτερες επιθέσεις.

Που κρίθηκε το παιχνίδι
Στην καλή άμυνα της Ελλάδας που έπαιξε όπως έπρεπε στο β' δεκάλεπτο, επέβαλε το δικό της ρυθμό και έχτισε μια διαφορά που της επέτρεψε να βρίσκεται σε όλο το παιχνίδι σε θέση ισχύος.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 41-34, 62-47, 80-71

Ελλάδα (Τρινκέρι): Σλούκας 7, Μπουρούσης 4, Ζήσης 5, Σπανούλης 11(2), Περπέρογλου 10, Φώτσης 3(1), Παπανικολάου 10(2), Μαυροκεφαλίδης 10, Καϊμακόγλου 11(1), Μπράμος, Πρίντεζης 9.

Ρωσία (Καράσεφ): Καράσεφ 10, Σοκόλοφ 7, Βαλίεφ 2, Φριντζόν 8(2), Κουλάγκιν 5, Σβεντ 17(1), Αντόνοφ 7(1), Μόνια 9(1), Κβοστόφ 6, Ζεβροσένκο.