Δευτέρα 7 Ιανουαρίου 2013

Τρίκαλα - Ίκαροι Σερρών 89-78

Δυναμικά ξεκίνησαν τη νέα χρονιά τα Τρίκαλα, καθώς απέναντι στους Ικαρους κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και μάλιστα έχοντας τον έλεγχο του αγώνα καθ΄όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού.

Οι γηπεδούχοι πήραν από τα πρώτα λεπτά το προβάδισμα (14-9 στο 5’) διατηρώντας το ελαφρύ προβάδισμα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (42-37). Η υπεροχή στα ριμπάουντ κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα, ενώ στη συνέχεια η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια επίπεδα (64-54 στο 32’, 72-61 στο 34’).

Τα Τρίκαλα διατήρησαν την… απόσταση αυτή αφού Κατσαρές και Τριανταφύλλου έδιναν λύσεις, όταν οι Ικαροι (σ.σ. κυρίως με τον Τότσιο) κατάφερναν να πλησιάζουν. Αυτό ήταν αρκετό για να ξεκινήσει η χρονιά για τη θεσσαλική ομάδα με τον καλύτερο τρόπο.

Τα δεκάλεπτα:  26-20, 42-37, 60-54, 89-78

ΤΡΙΚΑΛΑ (Τζήμας): Τριανταφύλλου 13 (3), Τσιλούλης, Ψύρρας, Γκιουλέκας 12 (2), Κατσαρές 15 (2), Τσούτσος 4, Κακλαμάνος 15 (3/8 τρ.), Αγγελακόπουλος, Χαρισμίδης 15 (11 ρ., 5 ασ.), Φούντας 9 (1), Παπαχρήστος 6.