Πέμπτη 24 Ιανουαρίου 2013

Εθνικός Σιδηροκάστρου-Ζάκυνθος 3-0

Δυναμικά επέστρεψε στις νίκες ο Εθνικός Σιδηροκάστρου αποδεικνύοντας πως όντως η βαριά ήττα από τον Οδυσσέα Κορδελιού ήταν μια κακή παρένθεση. Οι "μπλε" εκμεταλλεύτηκαν και πάλι την ισχυρή έδρα τους, κέρδισαν με 3-0 την Ζάκυνθο και πανηγύρισαν το 4ο τρίποντο εντός των... τειχών του Σιδηρό"ΚΑΣΤΡΟΥ".

Mάλιστα με αυτό τον αγώνα έπεσε η αυλαία του πρώτου γύρου με τον Εθνικό να έχει 16 βαθμούς... Με πρωταγωνιστή τον νεαποκτηθέντα επιθετικό Στράτο Πεχλιβάνιδη που πέτυχε δύο γκολ στην 2η συμμετοχή του, τον Ρούμπο που μοίραζε ασίστ και τον Αλέκο Μουτίδη που άνοιξε νωρίτερα το σκορ, οι παίκτες του Νίκου Γάδου έκαναν την αρχή στο σερί που θέλουν να χτίσουν, καθώς πλέον έχουν μπροστά τους τρεις ξεκούραστους βαθμούς από την Τσαριτσάνη και θα επιδιώξουν να κάνουν κάτι ανάλογο κόντρα σε Δόξα Κρανούλας και Βατανιακό εντός έδρας.

Όσον αφορά τον αγώνα το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο με τον Εθνικό Σιδηροκάστρου να προσπαθεί να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, ενώ και οι φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες ήταν μοιρασμένες.

Στο δεύτερο ημίχρονο το γρήγορο γκολ από τον Πεχλιβανίδη σε συνδυασμό και με την κόκκινη κάρτα που δέχθηκε ο Τσολακούδης στο 63΄ για την Ζάκυνθο, καθώς άνοιξε διάλογο με την κερκίδα, έπαιξαν ρόλο προκειμένου το παιχνίδι να "κλειδώσει" υπέρ του Σιδηροκάστρου.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

18' απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μενίκου, διώχνει σε κόρνερ ο Γαβριηλίδης.
34' διαγώνιο σουτ του Ασλανίδη, διώχνει ο Παλιούρας σε κόρνερ.
37' σουτ του Γαϊδαρτζή από πλάγια θέση, άουτ.
41' ΓΚΟΛ! 1-0!: Ο Ασλανίδης βγαίνει στην πλάτη της άμυνας, σουτάρει μέσα από την περιοχή, η μπάλα περνάει από τον τερματοφύλακα και σώζουν οι αμυντικοί πάνω στην γραμμή, ωστόσο η μπάλα φτάνει στον Μουτίδη που με νέο σουτ την στέλνει στα δίχτυα.
51' εκτέλεση φάουλ του Μενίκου, κεφαλιά του Γιαλαμή, διώχνει εντυπωσιακά ο Γαβριηλίδης.
57' σέντρα από τον Ασλανίδη, κεφαλιά του Γαίδαρτζή άουτ.
59' ΓΚΟΛ! 2-0!: Κάθετη πάσα του Ρούμπου στον Πεχλιβανίδη και αυτός με πλασέ σκοράρει.
70' ΓΚΟΛ! 3-0!: Σέντρα του Ρούμπου, ο Πεχλιβανίδης τσιμπάει την μπάλα προ του τερματοφύλακα Παλιούρα και σκοράρει και πάλι.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ (Νίκος Γάδος): Γαβριηλίδης, Πετρίδης, Γεωργιάδης, Γκάγκας, Καρυπίδης, Τσεμπερίδης (87' Σαχπατζίδης), Ρούμπος (78' Ιωαννίδης), Πεχλιβανίδης, Ασλανίδης (81' Παρούκας), Γαϊδαρτζής, Μουτίδης.

ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Δημήτρης Μαγκαφίνης): Παλιούρας, Πετράκος, Φιλάι, Λαγκίζος (76' Βυθούλκας), Τσολακούδης, Γαβριηλίδης, Γκίκας, Γιαλαμής (63' Δημόπουλος), Χατζηβαλσάμης (59' Σολομωνίδης), Μενίκου, Ψάρρης.

ΣΚΟΡΕΡ: 41' Μουτίδης, 59',70' Πεχλιβανίδης
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παπαργυρίου (Πιερίας)
ΒΟΗΘΟΙ: Γιαμούζης, Καράμπουλας (Πιερίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ:
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 63' Τσολακούδης

Ανδρέου: "Δίκαιη η νίκη μας"

Δίκαιη χαρακτήρισε τη νίκη του Εθνικού ο βοηθός του Νίκου Γάδου, Παναγιώτης Ανδρέου: "Στο πρώτο ημίχρονο ελέγξαμε τον ρυθμό του αγώνα, δεν απειληθήκαμε ιδιαίτερα και ευτυχήσαμε να προηγηθούμε λίγο πριν το τέλος. Στην συνέχεια και μετά το 2-0 όλα έγιναν πιο εύκολο και θεωρώ δίκαιη τη νίκη μας".