Σάββατο 2 Μαρτίου 2013

Παναθηναϊκός - Εφές Αναντόλου 75-62

Ένα εξαιρετικό πεντάλεπτο στο οποίο έτρεξε ένα 16-0, ήταν αρκετό για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος νίκησε την Εφές με 75-62, χάνοντας στο τέλος την ευκαιρία να καλύψει το -14 του α' αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός ήταν εξαιρετικός από το 33' έως το 38' του αγώνα με την Εφές, φτάνοντας στην τελική επικράτηση με σκορ 75-62 για την 9η αγωνιστική του TOP-16.
Mε αυτή τους τη νίκη, την 6η συνολικά στη β' φάση οι "πράσινοι" ουσιαστικά κατέκτησαν την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης, έστω κι αν στο τέλος απώλεσαν την ευκαιρία να καλύψουν το -14 (78-64) με το οποίο ηττήθηκαν στον α' γύρο.

Στο τέλος, ο Ματσιούλις έχασε δύο φορές σουτ από τα 6.75μ. που θα κάλυπταν τη διαφορά του α' αγώνα, όμως κι έτσι ο Παναθηναϊκός πήρε μία σπουδαία σε σημασία νίκη.

Πλέον, ο Παναθηναϊκός με νίκη στη Μάλαγα, θα προσπαθήσει να αναρριχηθεί ακόμα πιο ψηλά στον Ε' όμιλο, καθώς αυτή τη στιγμή βρίσκεται 4ος.

Στο β' ημίχρονο, οι "πράσινοι" είχαν 7/16 τρίποντα και "σκότωσαν" τους αντιπάλους τους από τα 6.75μ., σε ένα ματς που ξεχώρισαν πολλοί... Ο Ούκιτς έπαιξε με μυαλό, ο Λάσμε ήταν εξαιρετικός στην άμυνα και κράτησε το μηδέν στην άμυνα του Παναθηναϊκού για 5.30'' λεπτά στο κρίσιμο σημείο του σερί, ενώ οι Διαμαντίδης, Μπανκς και Μπράμος ήταν καθοριστικοί με τα εύστοχα σουτ τους.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 38-38, 56-51, 75-62

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 11(3), Ματσιούλις 8(1), Ούκιτς 13(1), Λάσμε 6, Τσαρτσαρής 4, Διαμαντίδης 13(3), Γκιστ, Μπανκς 9(3), Σχορτσανίτης 11.

Αναντόλου Εφές (Μαχμουτί): Φάρμαρ 10(1), Ερντέν 7, Τουντσερί 2, Σιπ 4, Γκόνλουμ 2, Σαβάνοβιτς 21(2), Γκόρντον 5, Κούτσο 2, Γκιουλέρ 4, Μπάρατς 5.