Τρίτη 28 Ιανουαρίου 2014

Ίκαροι Σερρών - Αρκαδικός 63-52

Η άμυνα δίνει νίκες, και για δεύτερο σερί εντος έδρας αγώνα οι Ίκαροι το έκαναν πράξη και επικρατήσαν του Αρκαδικού με σκορ 63-52. Οι «κυανοκίτρινοι» που έπαιζαν με την πλάτη στον τοίχο, πέτυχαν σπουδαία βαθμολογική και ψυχολογική νίκη, στην αυλαία του πρώτου γύρου, αποδεικνύοντας στους εαυτούς τους και στον κόσμο των Σερρών, ότι μπορούν να κερδίσουν ανώτερους αντιπάλους και να παραμείνουν στην κατηγορία.

Ο ΑΓΩΝΑΣ:
Μεταμορφωμένη προς το καλύτερο και με μικρές αλλαγές στα συστήματα της, η ομάδα των Ικάρων, μπήκε πιο δυνατά από τον Αρκαδικό στην πρώτη περίοδο και με το γρήγορο παιχνίδι που της… πάει, αιφνιδίασε τον αντίπαλο της και κατάφερε να προηγηθεί με σημαντική διαφορά στο σκορ 9-4. Με άσσους τους Μποχωριδη-Γεωργιανο και στην θέση 2, μόνο και ανενόχλητο τον Λυμπερόπουλο, οι «κυανοκίτρινοι» αξιοποίησαν όσο το δυνατόν καλυτέρα τα καλά σουτ ώστε να κλείσουν με 12-6 το δεκάλεπτο.

Στο β’ δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μέχρι τα μισά συνέχισαν με το πόδι στο γκάζι, έχοντας το μυαλό τους απόλυτα στο αμυντικό παιχνίδι και το πώς θα μαρκάρουν, θα κόψουν και θα κλέψουν, ώστε να σκοράρουν, σε ανοργάνωτη άμυνα. Όπερ και εγένετο. Το 20-8 ήταν ενδεικτικό για την συμπεριφορά των Σερραίων στο ματς. Ο Αρκαδικός, στα τελευταία 5’ συμμορφώθηκε όμως… βρήκε αδυναμίες στο transititionτων Ικάρων και σε συνδυασμό με κάποια λάθη μείωσε το σκορ κάνοντας ένα σερί 7-0(20-15). Με ένα 5-2 από τον Λυμπεροπουλο όμως, επήλθε και πάλι η ηρεμία στους Ικάρους με το ημίχρονο να κλείνει στο 25-19.

Σε χαμηλό τέμπο και σκοράρισμα κύλισε το γ’ δεκάλεπτο με τους Ικάρους να ξεμπλοκάρουν επιθετικά χάρη σε σουτ τριών πόντων και καλή άμυνα με ριμπάουντ, μην επιτρέποντας τους παίκτες του Αρκαδικού να πάρουν δεύτερες επιθέσεις. Φάνηκε βεβαία, ξανά η αδυναμία των γηπεδούχων, να επικρατήσουν στις μάχες ένας εναντίον ενός αλλά και κάτω από το καλάθι, στην επίθεση κυρίως, με τον Συμεωνίδη να μάχεται μόνος του. Παρόλα αυτά το ταμπλό στο φινάλε έγραψε 38-30 υπέρ των Ικάρων.

Η καλή άμυνα στην τελευταία περίοδο από τους γηπεδούχους ήταν αυτή που την κράτησε στο ματς αλλά της έδινε και ψυχολογικό αβαντάζ με την διαφορά να διατηρείται πάνω από τους 5 πόντους σταθερά. Ένα σερί 6-0 των φιλοξενούμενων με 2 γκολ-φάουλ τόνωσε το ενδιαφέρον για νίκη αλλά 2 καλές άμυνες και καλάθια μέσα απ’ την ρακέτα για τους Ικάρους 5:23 πριν το φινάλε, ανέβασαν και πάλι την διαφορά στους 13 πόντους (48-35). Στο τελευταίο τρίλεπτο δεν παίχτηκε καλό μπάσκετ και από τις 2 ομάδες, με τις άμυνες να κυριαρχούν όπως και τα άσχημα ποσοστά στα σουτ. Τελικό σκορ στου ΔΑΚ Σερρών, 63-52.

ΤΑ ΣΗΜΕΙΑ:
# Η καλή άμυνα επι 40’ λεπτά και η συγκέντρωση στα κρίσιμα σημεία, ήταν τα κλειδιά για μια σημαντική νίκη.
# Εντυπωσιακός Γιάννης Σταμπουλης, τόσο για το σκοράρισμα αλλά κυρίως για τις μάχες εντος και έκτος παιδιάς, δείχνοντας με το παθός του, αποφασιστικότητα για τη νίκη!
# Σε ματς με χαμηλό τέμπο, και αδυναμία της άλλης πλευράς να μαρκάρει το playmaker… δείχνει να δουλεύει το τρικ του coachΟικονόμου, με τον Λυμπερόπουλο στο 2. Σε άλλου στυλ παιχνίδια, ενδεχομένως να υπάρξουν δυσκολίες.
# Ανταποκρίθηκε και πάλι ο κόσμος των Ικάρων(400 ατομα) στο κάλεσμα της διοίκησης και γέμισε το κλειστό της κοιλάδας, δίνοντας πολύτιμη ώθηση στην Σερραϊκή ομάδα. Μπράβο και στους γονείς, που έφεραν τα παιδιά των ακαδημιών, στο γήπεδο για να δουν από κοντά τους αγαπημένους τους παίκτες των αντρών.
# Με απολογισμό 4 Νικες-9 Ήττες, κλείνει ο α΄ γύρος των Ικάρων στο φετινό πρωτάθλημα της Α2 και έτσι όπως είναι η βαθμολογία, θα χρειαστούν άλλες 5 νίκες στον β΄ γύρο, προκειμένου οι «κυανοκίτρινοι» να παραμείνουν στην κατηγορία. Με εμφανίσεις σαν την σημερινή, το εγχείρημα, μοιάζει εφικτό.
# Ιδανικό δώρο για τα γενέθλια τους έδωσαν στον Πρόεδρο Αριστείδη Αθανασιαδη(23/1) και στον αντιπρόεδρο του συλλόγου Τάσο Παναγιωτου(24/1), οι παίκτες και το staffτων «κυανοκίτρινων», με τη νίκη αυτή.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ.-Αργυρού-Σιμητόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 12-6, 25-19, 38-30, 63-52
ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Οικονόμου): Μποχωρίδης 1, Σταμπουλής 17 (1), Δήμας 5 (1), Γεωργιανός 4 (1), Κουτίνας, Συμεωνίδης 3, Λυμπερόπουλος 16 (1), Νάουμης 12 (1), Κίντερ 5.
ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Καστρίτης): Καραμαλέγκος 9 (1), Πίνης, Μαγιτόμπε, Κοψαύτης 15, Προδρόμου 6, Πόπαντιτς 8 (1), Σάκοτα 2, Γκόβας 2, Γιαννουλάκος 8, Πάνου 2.