Τετάρτη 27 Μαρτίου 2013

NBA Top 5 (26/3/2013)

Κυριακή 24 Μαρτίου 2013

Εθνικός Γαζώρου - Πανσερραϊκός 0-1

Την ήττα γνώρισε ο Εθνικός Γαζώρου στο αγώνα με τον Πανσερραϊκό, με 0-1 στο σερραϊκό ντέρμπι.

Στο 80΄ ο Πανσερραϊκος εκάνε το 0-1, μετά από σουτ του Τσούτση, σε πρώτο χρόνο αποκρούει ο Βαλσαμάκης αλλά η μπάλα δεν απομακρύνεται και ο Μερεσιώτης στην προσπάθεια του να την διώξει αυτή μπαίνει στα δίχτυα.

Το 1-0 δεν άλλαξε μέχρι το τελικό σφύριγμα της λήξης και έτσι οι ποδοσφαιριστές του Μιχάλη Γρηγορίου μπορούν να κανουν ονειρα επιστροφής στα σαλόνια της Σούπερ Λίγκας αν συνεχίσουν έτσι και τις επόμενες αγωνιστικές.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΑΖΩΡΟΥ (Παναγιώτης Διλμπέρης): Βαλσαμάκης, Σ. Κωνσταντινίδης, Χαριτίδης (64' λ.τ Μαχαιρούδης), Γεωργιαδης, Μερεσιώτης, Γαϊδαρτζής (55' Γκόγκας), Ναλμπάντης, Κοσμίδης (72' Oμπέντ), Σαββίδης, Κατσαβάκης, Καπίας.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης, Δ. Τριανταφύλλου, Παντελιάδης, Παρασκευαίδης, Μπριλάκης, Γ. Τσιμίκας (70' Στεφανίδης), Κ. Τριανταφύλλου, Ντα Κόστα (58' Σίμιτς), Γκουγκουλιάς, Κόντος, Τοντόροφ (58' Τσούτσης)

Παρασκευή 22 Μαρτίου 2013

Ρεάλ Μαδρίτης - Παναθηναϊκός 73-74

Ο Παναθηναϊκός έδειξε ποιος είναι ο Αυτοκράτορας του Ευρωπαϊκού μπάσκετ και πήρε μια τεράστια νίκη μέσα στην Μαδρίτη επικρατώντας της με 74-73 της Ρεάλ εξασφαλίζοντας σε μεγάλο βαθμό την παρουσία του στις οχτώ καλύτερες ομάδες της Ευρώπης.

Ο Αργύρης Πεδουλάκης άρχισε τον αγώνα με την γνώριμη πεντάδα με εξαίρεση μία αλλαγή. Ο Γάιος Σκορδίλης ξεκίνησε αντί του Λάσμε με τους Διαμαντίδη, Ούκιτς, Ματσιούλις και Γκιστ να είναι οι υπόλοιποι.

Το Τριφύλλι μπήκε λίγο νευρικά στον κάνοντας λάθη κάτι που βοήθησε τη Ρεάλ να προηγηθεί με 7-2 (3'). Τα γρήγορα φάουλ του Ματσιούλις ανάγκασαν τον τεχνικό του Παναθηναϊκού να τον αποσύρει στον πάγκο με τον Μπράμο να περνά στην θέση του.
Οι πράσινοι άρχισαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και με τους Διαμαντίδη και Ούκιτς κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 17-12 (9). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να είναι μπροστά με 17-14 και την Ρεάλ να είναι συνδεδεμένη με τη γραμμή των βολών αφού ήδη είχε εκτελέσει 8 έναντι καμίας του Τριφυλλιού.

Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη συνέχισαν την εξαιρετική τους άμυνα και στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου, την ώρα που ο Λάσο επέλεξε να το “γυρίσει” σε ζώνη. Ο Παναθηναϊκός εξακολουθούσε ωστόσο να βρίσκει λύσεις και να συντηρεί ένα μικρό προβάδισμα (23-14, 14').

Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Σέρτζιο Ροντρίγκεθ. Ο γκαρντ της Ρεάλ ανέτρεψε τα δεδομένα και κατάφερε να βάλει μπροστά την ομάδα του με 28-26 (17'). Ο Παναθηναϊκός όμως αντέδρασε με οδηγό του τους παλιούς Διαμαντίδη και Τσαρτσαρή. Με δικά τους καλάθια οι πράσινοι έφυγαν με επτά (29-36, 19'), για να έρθει ο Ροντρίγκεθ και πάλι να κατεβάσει τη διαφορά. Τελικά με καλάθι του Ούκιτς οι πράσινοι πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 38-33.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 33-38, 53-49

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ντρέιπερ, Φερνάντεζ 17, Σουάρεζ 3, Ρέγιες 6, Μίροτιτς 17, Ροντρίγκεζ 10, Χέτσμειερ, Μπέγκιτς 9, Κάρολ 4, Γιουλ 7, Σλότερ.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 3, Ματσιούλις 4, Ούκιτς 12, Λάσμε 10, Τσαρτσαρής 16, Διαμαντίδης 14, Γκιστ 4, Μπανκς 3, Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος, Σκορδίλης 2, Σχορτσιανίτης 6.

Κυριακή 17 Μαρτίου 2013

Champions League 2012-2013 (Προημιτελικά)

Ίκαροι Σερρών - Δόξα Λευκάδας 76-69

Επέστρεψαν στις νίκες οι Ίκαροι, επικρατώντας της Δόξας Λευκάδας με 76-69, στο ΔΑΚ Σερρών. Χωρίς να θέλξει με την εμφάνιση της άλλα με παθός, η Σερραϊκή ομάδα, πήρε μια επαγγελματική νίκη απέναντι στην ουραγό ομάδα της κατηγορίας, αποδεικνύοντας την κακή παρένθεση με την ήττα στον Βόλο.

ΙΚΑΡΟΙ-ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ: 76-69

Συντηρητικά ξεκίνησε  η ομάδα των Ικάρων το ματς με την Δόξα Λευκάδας στο α’ δεκάλεπτο με τους Σερραίους να είναι σοβαροί μέσα και έξω απτό καλάθι, παίρνοντας από νωρίς προβάδισμα στο σκορ. Οι αντίπαλοι που ήρθαν με σκοπό να πάρουν την πρώτη έκτος έδρας νίκη, έδειξαν παθός άλλα μέχρι εκεί, καθώς η άμυνα τους ήταν «παιδική», ενώ και τα σουτ έκτος στόχου, δικαιολογώντας την τελευταία θέση στην οποία βρίσκονται. Το σκορ έκλεισε στο +3 για τους Ικάρους 16-13.

Το β’ δεκάλεπτο αφύπνισε τους 2 αντίπαλους, ανεβάζοντας τον ρυθμό του αγώνα, με τους Ίκαρους να έχουν πάντα το προβάδισμα στο σκορ και να καταφέρνουν να φτάσουν μέχρι και στο +10 δυο λεπτά πριν τη λήξη του 10λεπτου. Η κακή άμυνα των φιλοξενουμένων μέσα στην ρακέτα άλλα και τα πολλά άστοχα σουτ, έδωσαν πλεονέκτημα στους «κυανοκίτρινους» να τρέξουν στο παρκέ να πάρουν πολλά εύκολα καλάθια. Το σκορ ημιχρόνου ήταν 38-30.

Στο γ΄δεκαλεπτο οι Ίκαροι κυριάρχησαν ολοκληρωτικά στο παρκέ,  συντηρώντας εύκολα την υπέρ τους διαφορά, με καλή άμυνα στην περιφέρεια άλλα και  εύστοχα σουτ τριών πόντων. Η Δόξα αρκέστηκε σε παθητικό ρόλο, και όσα σουτ, να έβαζε ο Ματιτς ή ο Παναρας, πάντα υπήρχε απάντηση από τους Σερραίους. Το σκορ έκλεισε στο 57-47

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Μανουσος ήταν αυτός που τράβηξε όλο το σκοράρισμα για τους φιλοξενούμενους ευελπιστώντας στην ανατροπή. Η συγκέντρωση όμως των Ίκαρων και η δίψα για το ροζ φύλλο αγώνα, εκτόξευσε την διαφορά ακόμα στο +18! Διαφορά όμως που εξανεμίστηκε γρήγορα, για να φτάσουμε στο τελικό 76-69, σκορ αρκετά τιμητικό για την Λευκάδα.

# Η ομάδα, ήταν αρκετά βελτιωμένη σε σχέση με το προηγούμενο ματς. Οι παίκτες έπαιξαν πολύ επαγγελματικά και έδειξαν ποσό πολύ ήθελαν την αποψινή νίκη.
# Πάρα την «σφαλιάρα» του Βόλου, την διαδικτυακή κάλυψη και το αδιάφορο όνομα του αντίπαλου, το κλειστό της Κοιλάδας, ήταν γεμάτο, ιδίως από το β’ ημίχρονο κι έπειτα.
# Ο προπονητής σίγουρα ξέρει καλύτερα την ετοιμότητα των παικτών του, άλλα σε τέτοια ματς είναι ευκαιρία, να δοκιμαστούν και οι νέοι παίκτες, για 2 κυρίους λογούς. 1# Για να ψηθούν και 2# για να ξέρει και το προπονητικό τιμ μαζί με την διοίκηση αν μπορεί να υπολογίζει σε κάποιους μικρούς, την επομένη χρονιά.
# Εξαιρετικός ο Συμεωνίδης επιθετικά στο α’ ημίχρονο, σίγησε στο β΄λογω των πολλών φάουλ που φορτώθηκε νωρίς. Πρώτο «βιολί» πάλι ο Τότσιος που σταμάτησε στους 19 ενώ πολύτιμη βοήθεια από τον Καπινιάρη με 16 και τον Κουκα με 11 και 6 ασιστ.
# Μπράβο στον Ξανθιώτη center, Χάρη Βοιβατοπουλο, που έπαιξε χωρίς να έχει κάνει καμία προπόνηση , πετυχαινοντας 3 πόντους, έπαιξε καλή άμυνα και μάζεψε 4 ριμπάουντ.
# 500 και πλέον, ήταν οι διαδικτυακοί φίλοι της ομάδας, που είδαν μέσω ιντερνέτ τον αγώνα, σε προσφορά της διοίκησης των Ικάρων, στηρίζοντας με αυτόν τον τρόπο, την έξτρα προβολή της ομάδας.
# Την 4η θέση στο πρωτάθλημα, έθεσε ως νέο στόχο, ο κόουτς Καμαρακης στους παίκτες του, δίνοντας τους κίνητρο για τους επόμενους αγώνες.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 38-30, 57-47, 76-69.

Διαιτητές: Λαζαρίδης - Δεληγιαννίδης - Τζιβελεκίδου.

ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Καμαράκης): Καπινιάρης 14 (1), Τότσιος 19 (3), Κουκάς 11 (1), Τράκας, Συμεωνίδης 15, Νικολούδης 9 (1), Γεωργιανός 2, Ιωσηφίδης 3 (1), Βοϊβατόπουλος 3.
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Παπαδόπουλος): Ματενίδης 8 (1), Πανάρας 11 (3), Ναούμης 3 (1), Μουρατίδης 2, Μανούσος 24 (15ριμπ.), Ακτύπης, Μάρτζος 3 (1), Κουκουνιάς 2, Μάτιτς 16 (1).

Πανσερραϊκός - Αναγέννηση Γιαννιτσών 2-1

Ο Πανσερραϊκός επέστρεψε στις εντός έδρας νίκες, επικρατώντας 2-1 της Αναγέννησης Γιαννιτσών και βρίσκεται μία... ανάσα από τις θέσεις που οδηγούν απ' ευθείας στην Super League. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ντα Κόστα για τους γηπεδούχους, καθώς πέτυχε και τα δύο τέρματα των Σερραίων.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τα «Λιοντάρια», καθώς μόλις στο 12' ο Ντα Κόστα άνοιξε το σκορ απέναντι στην Αναγέννηση με ένα εξαιρετικό τέρμα. Οι μέσοι των φιλοξενούμενων έχασαν την μπάλα, ο Ντα Κόστα είδε τον Λαμπάκη εκτός φάσης και με δυνατό σουτ, λίγο κάτω από την μεσαία γραμμή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του πορτιέρο της ομάδας των Γιαννιτσών.

Μάλιστα, στο 20' οι Σερραίοι πέτυχαν και δεύτερο τέρμα με τον Μπριλάκη, αλλά ακυρώθηκε ως οφσάιντ, μια και ο αμυντικός του Πανσερραϊκού ήταν πιο μπροστά από τους αμυντικούς. Η Αναγέννηση προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά στο 25' ο Κουτζαβασίλης ενήργησε σωστά σε πλασέ του Ζαγοριανού.

Στο 32' οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους και πάλι με... δράστη τον Ντα Κόστα, ο οποίος έκανε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή και νίκησε για δεύτερη φορά τον Λαμπάκη, διαμορφώνοντας το 2-0 και στο 39' ο Ζαγοριανός απώλεσε την ευκαιρία να μειώσει για την Αναγέννηση, καθώς έστειλε τη μπάλα άουτ, από καλή θέση.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, με τον Πανσερραϊκό να κρατά την πρωτοβουλία των κινήσεων και έδειχνε πως δεν θα είχε πρόβλημα να πάρει το «τρίποντο», ωστόσο στο 92' ο Χαρμάνας μείωσε για την Αναγέννηση και έδωσε άλλο ενδιαφέρον στα τελευταία λεπτά, όμως, δεν άλλαξε τίποτα και οι Σερραίοι πήραν τη νίκη.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Σέζος (Κιλκίς), ο οποίος έδειξε την κίτρινη κάρτα στους Μπριλάκη και Στεφανίδη.

Πανσερραϊκός (Μιχάλης Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης, Δ. Τριανταφύλλου, Τσαούσης, Μπριλάκης, Καρασαλίδης, Σιάκκας (67' Παρασκευαΐδης), Ράνιτς, Ντα Κόστα (58' Κ. Τριανταφύλλου), Κόντος (58' Σίμιτς), Τσούτσης, Στεφανίδης.

Αναγέννηση Γιαννιτσών (Σάββας Κωφίδης): Λαμπάκης, Άρτσε, Καπνίδης (55' Χαρμάνας), Σερέτης, Βλαχόπουλος, Καρλόπουλος, Αντρεΐνι (65' Καρακάσογλου), Χατζόγλου, Ζαγοριανός, Σπαθάρας, Γκαρακλίδης.

Φωκικός - Εθνικός Γαζώρου 1-0

Σε... ελεύθερη πτώση βρίσκεται ο Εθνικός Γαζώρου, καθώς η ομάδα του Παναγιώτη Διλμπέρη πραγματικά δεν μπορεί να... σηκώσει κεφάλι μέσα στο 2013 και κάθε αγωνιστική που περνάει κατεβαίνει ολοένα και περισσότερο στην βαθμολογία της Football League, φτάνοντας σε σημείο, αν και βέβαια είναι πολύ μακριά, να νοιάζεται για το τι κάνουν οι ομάδες που είναι πιο χαμηλά από αυτήν.

ΦΩΚΙΚΟΣ-ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΑΖΩΡΟΥ 1-0: Δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι!(vid)

Οι "μπλε" που έτσι και αλλιώς αντιμετωπίζουν προβλήματα με τις εκτός έδρας επιδόσεις του, γνώρισαν στην Άμφισσα από τον Φωκικό την 8η τους ήττα μακριά από τις Σέρρες και 12η συνολικά, καθώς έχασαν με 1-0 χάρη σε ένα γκολ του Γουόρντεν στο 56', ενώ στην συνέχεια δεν μπόρεσε να αντιδράσει αποτελεσματικά, έχοντας και πάι θέμα με το τελείωμα των φάσεων.

Ο Εθνικός Γαζώρου έχοντας για ακόμη μια αγωνιστική να αντιμετωπίσει και τις πολλές απουσίες κατάφερε να σταθεί σχετικά καλά στο πρώτο ημίχρονο και σεν έναν κακό αγωνιστικό χώρο, χωρίς όμως να μπορεί να γίνει επικίνδυνος, ενώ στο δεύτερο οι γηπεδούχοι είχαν μια σχετική υπεροχή και εκμεταλλευόμενοι μια καλή ευκαιρία που δημιούργησαν εφτασαν στη νίκη. Την ίδια στιγμή οι παίκτες του Εθνικού διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι στον Γαϊδαρτζή στο 85' με τον διαιτητή να αφήνει το παιχνίδι να συνεχιστεί.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

10' Σουτ του Γουόρντεν η μπάλα λίγο άουτ.
34' Σουτ του Κοσμίδη απομακρύνει με τα ακροδάκτυλα ο Γεωργίου σε κόρνερ.
45' Σουτ του Γουόρντεν που κατάφερε να περάσει 3 αμυντικούς του Εθνικού, η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Βαλσαμάκη.
48' Σουτ του Νάστου στα χέρια του Βαλσαμάκη.
50' Ο Σ. Κωνσταντινίδης κάνει το σουτ, η μπάλα καταλήγει στον Γεωργίου.
56' ΓΚΟΛ! 1-0! Ο Ταμπάκης σεντράρει και ο Γουόρντεν με ωραία προβολή στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.
75' Σουτ του Μαρτίνου, η μπαλα καταλήγει ελάχιστα άουτ.
79' Ο Β. Κωνσταντινίδης κάνει το σουτ, η μπαλα καταλήγει ελάχιστα εκατοστά έξω από την εστία του Γεωργίου.

ΦΩΚΙΚΟΣ (Πέτρος Δημητρίου): Γεωργίου, Χαλούλος, Μαρτίνος, Ταμπάκης (67' Εσόνο), Αλμπέρτο, Νάστος, Γουόρντεν, Παπαζούδης, Λίτσος (54' Σκαρίμπας), Καραπέτσας, Σουλελές (46' Λουκίνας)

ΕΘΝΙΚΟ ΓΑΖΩΡΟΥ (Παναγιώτης Διλμπέρης): Βαλσαμάκης, Κοσμίδης, Μερεσιώτης, Κατσαβάκης, Κουκώλης, Γεωργιάδης (65' Γαϊδαρτζής), Σαββίδης, Νύρλας, Διαμαντίδης (76' Ζυγκερίδης), Β. Κωνσταντινίδης, Σ. Κωνσταντινίδης

ΣΚΟΡΕΡ: 56' Γουόρντεν
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γ. Παπαγεωργίου (Άρτας)
ΒΟΗΘΟΙ: Πυλαρινός, Κολοσιώνης (Αιτ/νίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καραπέτσας
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Μαντουλίδης - Ορφέας Νέου Σκοπού 76-50 (Γ' Εθνική Κατηγορία)

Ο Ορφέας παρά απ'τις σημαντικές απουσίες των Εμμανουήλ, Χατζή, Γεωργατζά και την πρόσφατη του Χατζηπέτρου, έρχεται να προστεθεί και αυτή του Καδή ο οποίος δεν ξεπέρασε τον τραυματισμό του στον προσαγωγό και θα μείνει εκτός.

Παρ΄ότι ο star του εφηβικού του Ορφέα, Ιωάννης Σπόνδης, αγωνίστηκε για ένα ολόκληρο λεπτό ο Ορφέας δεν κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι, αξίζει να σημειωθεί ότι όσο βρισκόταν μες το παιχνίδι ο Ορφέας δεν δέχτηκε καλάθι.

Δεκάλεπτα: 21-16, 36-29, 50-37, 76-50

Διαιτητές: Νάκας-Ζέρβας

ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ (Δημητρίου): Τόζιος 8, Νικολάου 12 (1),Σιολόγκας 7, Χριστοδούλου 15, Μπακιρτζής, Γκέλιος 3 (1), Παπαρέγκας 8 (2),Ελευθερίου 4 (1), Θωμαϊδης-, Θεοδωρίδης, Ζαϊμι, Κουζέλογλου 7 (1), Αναστασάκης 12.

ΟΡΦΕΑΣ ΝΕΟΥ ΣΚΟΠΟΥ (Κοκολιός): Τζιγεράς, Ντίκογλου 2,Σουλούγκας 12 (1), Τσανάκας 7 (1), Κατσικάς 4, Γκουτζιομήτρος 17 (2), Τερζής 2, Τεβετζίδης 6, Σπόνδης, Βιτανόπουλος, Καρακώστας, Παπαδόπουλος.