Translation

Translator: English French German Spain Italian Dutch Russian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese Simplified

Σάββατο 31 Μαρτίου 2012

Αρκαδικός - Ίκαροι Σερρών 88-92

Έσπασαν καρδιές σήμερα στο κλειστό γυμναστήριο της Τρίπολης, όπου διεξήχθη το σπουδαίο παιχνίδι ανάμεσα στον Αρκαδικό και τους Ικάρους, με το σύνολο του Στάθη Καμαράκη να κατακτά το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνος παραμένοντας ζωντανό στο κυνήγι της τρίτης θέσης.

Το ματς όπως αναμενόταν από το εναρκτήριο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι (12-15), με τις δύο ομάδες να παίζουν με πάθος στο παρκέ. Το πρώτο ημίχρονο έληξε 35-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε ιδιαίτερα το σκηνικό της αναμέτρησης (52-55). Στην τελευταία περίοδο της συνάντησης οι Πελοποννήσιοι ξέφυγαν στο σκορ (65-57) σημειώνοντας 15-2 σερί με πρωτεργάτη τον Υφαντή.

2:34 πριν την ολοκλήρωση του παιχνιδιού η πλάστιγγα φάνηκε να γέρνει υπέρ του Αρκαδικού (75-66). Οι «κυανοκίτρινοι» όμως δεν τα παράτησαν και με αντεπίθεση διαρκείας ισοφάρισαν σε 76-76 στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο του αγώνα το συγκρότημα της Τρίπολης προηγήθηκε με 81-78, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο πετυχαίνοντας 7-0 σερί (81-85). Το σύνολο του Στάθη Καμαράκη είχε το ''μομέντουμ'' και την ψυχολογία με το μέρος του.

Ο Αρκαδικός μείωσε σε 88-90 έξι δευτερόλεπτα πριν το τέλος της παράτασης, αλλά οι Σερραίοι έκαναν το μεγάλο διπλό σε μια δύσκολη έδρα παίρνοντας τρόπον τινά εκδίκηση για την ήττα του πρώτου γύρου.

Διαιτητές: Μητσόπουλος - Μαγκλογιάννης - Κοτσίμπος

Τα δεκάλεπτα: 12-15, 35-32 (ημ.), 52-55, 76-76 (κ.α.), 88-92

Αρκαδικός  (Σμυρνιώτης): Ντόβας 3 (1), Παπαδάκης 2, Κοψαύτης 17 (3), Τσιότρας 18 (1), Υφαντής 28 (2), Γκιζόγιαννης Σ. 2, Κοσάνοβιτς 7, Γκιζόγιαννης Α. 11 (1)

Ίκαροι (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 4, Τότσιος 16 (2), Μούρτος 8 (2), Καμπερίδης 16 (1), Συμεωνίδης 24, Μαργαρίτης 11, Βοιβατόπουλος 3 (1), Θεοδωράκος 10 (2),  Ιωσηφίδης.